Pospíšil chystá přísnější pravidla pro soudní znalce a tlumočníky

Praha – Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) představil návrhy zákonů, které mají nově nastavit pravidla pro práci soudních znalců a tlumočníků. Normy, které označuje za jednu ze tří klíčových priorit ministerstva, by prý rád uvedl do praxe v roce 2013. Ministerstvo už připravilo věcný záměr zákona, který teď míří k připomínkování na další resorty.

Podle Pospíšila je hlavním cílem nového zákona o soudních znalcích prolomit „uzavřené cechy“, které v této profesi působí, a zavést přísnější pravidla pro výkon této činnosti. „Nynější právní úprava ze 60. let vytváří prokoruptivní a netransparentní prostředí vzhledem k tomu, jak se znalci vybírají,“ uvedl ministr. V praxi podle něj totiž může docházet k tomu, že předsedové krajských soudů zájemce o tuto činnost odmítnou se zdůvodněním, že mají potřebných znalců dost. Podle Pospíšila přitom neexistuje efektivní kontrola toho, kdo pozici soudního znalce získá. 

Podle nového zákona by mělo o zapsání žadatelů do seznamu soudních znalců rozhodovat ministerstvo spravedlnosti. Stát by se jím mohl každý, kdo splní zákonné podmínky. Vzniknout by měl centrální registr soudních znalců. Kdo by v registru chtěl být zapsán, musel by složit vstupní zkoušku, uzavřít povinné pojištění a splnit další požadavky. Nynější soudní znalci by o oprávnění poskytovat tuto službu nepřišli, do pěti let by se ale mělo prověřit, zda splňují potřebná kritéria. Zpřísnit by se podle Pospíšila měly také podmínky pro získání certifikátu znaleckého ústavu. 

Od zákona o soudních znalcích chce ministerstvo oddělit zákon o soudních tlumočnících a překladatelích. Také pro ně chce zavést vstupní zkoušky a vytvořit centrální registr, kde budou zapsáni. 

Ministerstvo připravuje nové zákony v době, kdy sněmovna posuzuje novelu starého zákona, podle níž bude hrozit soudním znalcům a tlumočníkům postih za špatnou práci. Nejtvrdším trestem, o nichž bude rozhodovat ve správním řízení ministerstvo spravedlnosti, bude podle předlohy zákaz činnosti. Pokuta bude moci dosáhnout u jednotlivců až 100 tisíc korun, u znaleckých ústavů až 200 tisíc.