NSZ nařídilo prověřit okolnosti pobytu katarského prince ve vazbě

Praha – Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 7 má nařídit policii, aby zahájila úkony trestního řízení k prověření okolností, za nich soudy ponechaly katarského prince Hámida bin Abdal Sáního ve vazbě i poté, co někdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec rozhodl o předání případu do Kataru. Rozhodlo o tom Nejvyšší státní zastupitelství v rámci tzv. kontroly skončené věci.

Policie by se případem měla zabývat na základě trestního oznámení spolku Šalamoun z roku 2008, které v minulosti takzvaně založila, aniž bylo zahájeno trestní řízení. Podle NSZ by nyní měla prověřit „postupy různých osob“ z okruhů ministerstva spravedlnosti a soudů, uvedla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. 

Obvodní soud pro Prahu 2 Sáního v květnu 2005 nepravomocně odsoudil na 2,5 roku vězení za sex s šestnácti nezletilými a mladistvými dívkami i přesto, že Němec několik dní po podání obžaloby rozhodl o předání stíhání Sáního do Kataru. Obvodní soud a poté i Městský soud v Praze totiž označily Němcův postup za nezákonný a v řízení pokračovaly. Obecné soudy a Nejvyšší státní zastupitelství tvrdily, že vydáním do domovské země by byl Sání odňat svému zákonnému soudci - tedy soudci ze země, kde čin spáchal. Němec podle nich neměl pravomoc o vydání prince rozhodnout. Nejvyšší soud byl ale jiného názoru a vydání Sáního do Kataru v srpnu 2005 umožnil. Zároveň muže propustil z vazby na svobodu, v cele strávil 340 dní. 

Po příletu do své vlasti byl princ zatčen, strávil dva dny ve vězení a poté byl propuštěn na kauci. V roce 2007 prokurátor princovo stíhání zastavil. Z překladu dokumentu, který právní krok katarské strany vysvětloval, vyplynulo, že tamější orgány vůbec nepodaly na Sáního obžalobu. Podle vyjádření tehdejšího mluvčího pražského městského soudu Petra Kulawiaka Katar uvedl, že princ byl již potrestán vazbou v Česku, a odmítl se kauzou vůbec zabývat.

Český soudce proto rozhodl, že bude stíhání pokračovat v ČR. Pražský městský soud začátkem roku vydal na Sáního mezinárodní zatykač, protože se odvolacímu senátu nepodařilo doručit soudní usnesení a předvolání.