Týraná žena, která zabila manžela, byla propuštěna na svobodu

Opava – Opavský soud dnes po odpykání poloviny ze sedmiletého trestu propustil z vězení Kamilu Velikovskou. Matka dvou dětí ze Zlína před šesti lety ukončila dvacetileté týrání, bití a ponižování ze strany svého manžela a dvakát ho střelila do hlavy. Soudy se nedokázaly shodnout na jejím trestu a příběh zlínské matky dvou dětí rozdělil i veřejnost. Tělo muže se totiž s pomocí sousedů snažila odstranit a zamést tak stopy. Podle znalců se žena v káznici napravila.

U Krajského soudu v Brně dostala žena původně osm let vězení, Vrchní soud v Olomouci ale trest zpřísnil na deset let. Poté do kauzy zasáhl Nejvyšší soud, podle kterého byl rozsudek příliš přísný. Vrchní soud pak verdikt změnil a vyměřil ženě sedm let vězení. Zohlednil přitom to, že byla obětí domácího násilí. Napodruhé již Nejvyšší soud trest potvrdil a Velikovská v roce 2008 nastoupila do vězení.

Případem Velikovské se dva roky zabýval i Ústavní soud. Její stížnost ale nakonec loni v prosinci odmítl. Podle usnesení nezjistil v postupu českých soudů žádnou svévoli ani porušení základních práv. Soudy prý srozumitelně vysvětlily důvody, které je vedly k uložení trestu. Velikovská ve stížnosti například uvedla, že se nikdy nebránila zodpovědnosti za nedbalostní ublížení na zdraví. Rozhodně ale popírala úmysl vraždit.