John podal stížnost na advokátku Kristýny Kočí

Praha – Předseda vládních Věcí veřejných Radek John podal v úterý stížnost na advokátku někdejší členky strany Kristýny Kočí. Při dubnové vládní krizi, kterou odstartovala aféra údajného uplácení Kočí a dalšího bývalého člena VV Jaroslava Škárky, prý měla zřejmě porušit zákon proti praní špinavých peněz.

Zdroj: Zora Zubalíková Autor: Vojtěch Rejl

Předseda VV stížnost podal na kontrolní radu České advokátní komory. „Překvapila mě mediální vyjádření poslankyně Kočí a její manažerky Aleny Maršálkové, která naznačují, že se jejich právní zástupkyně mohla dopustit kárného provinění či i případně trestného činu,“ uvedl John.

Dubnovou krizi ve vládě i uvnitř VV způsobil údajný pokus současného šéfa poslaneckého klubu VV Víta Bárty uplatit své spolustraníky Kočí a Škárku. Kočí měla obdržet obálku s 500 tisíci korunami. Podle vyjádření Maršálkové v tisku obálku otevřela před advokátkou, u níž uvedenou sumu uložila do úschovy. „Pokud platí vyjádření manažerky Maršálkové, tak přijala peníze v rozporu se zákonem proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Advokátka neměla přijmout do úschovy peníze, pokud jí byl znám takový stav věci,“ uvedl k tomu John.

Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí
Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí

„Jsem přesvědčen, že jednání advokátky je o to závažnější, že jim sama radila, jak mají napsat čestné prohlášení, ačkoliv věděla, že údaje jsou v rozporu se skutečností“, shrnul důvody své stížnosti John. Předseda VV k celé kauze zveřejnil na internetu video, kde ji ze svého pohledu shrnuje. Své stanovisko prý připravil pro členy strany i další zájemce.

Bárta o údajných úplatcích od počátku tvrdil, že se jednalo o půjčky. Policie nyní žádá sněmovnu, aby exministra dopravy a šéfa poslanců VV vydala k policejnímu vyšetřování. Policisté žádají také o vydání Škárky, údajně kvůli tomu, že úplatek oznámil pozdě a část peněz utratil. Kočí a Škárka v době krize opustili VV, k nim se přidal také poslanec Stanislav Huml.