Schwarzenberg: Bátora na školství je jako pedofil v dívčí škole

Praha - Působení Ladislava Bátory v pozici ředitele personálního odboru ministerstva školství je podle ministra zahraničí a šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga nepřijatelné. „To je, jako kdybych ustanovil známého pedofila ředitelem dívčí školy,“ řekl dnešnímu Právu. Jde podle něj o to, aby člověk, který se netají svým pohrdáním intelektuály a zapletl se s nacionalistickou Národní stranou, nebyl na takové pozici. Schwarzenberg také potvrdil, že ministři za TOP 09 nebudou prozatím na vládu docházet.

Ministři za TOP 09 ve středu opustili jednání kabinetu kvůli Bátorovým výrokům na Schwarzenbergovu adresu. Šéf české diplomacie uvedl, že Bátora s ohledem na své vystupování a názory patří na školství jako „pazdeří k jisté části těla“. Ministerský úředník Bátora, který se těší přízni Hradu, ho v reakci označil za „chudáčka starého“.

Karel Schwarzenberg (TOP 09): „Ať třeba na ministerstvu školství řídí sklad tužek, ale zrovna personální oddělení, to je moc.“


Ministr školství Josef Dobeš (VV) v pátek vyslyšel požadavek premiéra Petra Nečase (ODS) a poprvé se veřejně distancoval od chování svého personálního šéfa. Dal mu prý jasné pokyny, a pokud z nich příště vybočí, odvolá ho. Znovu se také Schwarzenbergovi za Bátoru omluvil. TOP 09 to ale nestačí a dál žádá odchod Bátory či Dobeše, jinak se prý ministři za TOP 09 na jednání vlády nevrátí. Podle premiéra je taková situace neúnosná a neměla by ohrožovat schvalování vládních reforem.