Heger odmítá zveřejnit dopis od velvyslance USA

Praha - Americký velvyslanec Norman Eisen i ministr zdravotnictví Leoš Heger odmítají zveřejnit dopis, ve kterém se americká ambasáda pokusila v zájmu amerických farmaceutických firem odvrátit změnu české lékové politiky. Slovenská premiérka Iveta Radičová, která dostala před dvěma měsíci podobný text jako Heger, ho přitom zveřejnila okamžitě. Postoj české i americké strany kritizují experti podporující otevřený přístup úřadů i diplomatů.

Eisen se v nepublikovaném dopise ohrazoval proti plánu reformy zdravotnictví, který zavádí elektronické aukce na léky. Ty mají výrazně snížit náklady zdravotních pojišťoven na úkor zisků domácích i zahraničních farmaceutických firem; vítěz aukce totiž získá celý trh s určitou léčivou látkou, výměnou za to ale musí s cenou dolů.

Farmaceutický průmysl ovšem patří v USA mezi nejsilnější exportní odvětví a Spojené státy se obávají ztrát. Velvyslanec Eisen v listě varuje před stažením amerických léků z trhu, podle něj by to mělo velmi tvrdý, blíže nespecifikovaný dopad na statisíce českých pacientů.


Ministr zdravotnictví dostal kvůli vzniku zákona od významného diplomata nesouhlasný dopis vůbec poprvé. Nevěděli o něm poslanci, většina ministrů ani veřejnost. Heger ovšem list s odvoláním na pravidla diplomacie odmítá zveřejnit. „Ve smyslu diplomatických styků to pokládáme za určitou míru slušnosti,“ obhajuje svůj postoj ministr. Stejně reagovala i americká ambasáda: „Komunikaci mezi velvyslanectvím a vládou bohužel nezveřejňujeme.“

Obdobný dopis přitom obdržela i slovenská premiérka Iveta Radičová. Americká ambasáda se totiž v Bratislavě připojila k výzvě sedmi dalších velvyslanců, kteří kritizovali tamní zdravotnickou reformu. Předsedkyně slovenské vlády list zveřejnila „vzhledem k obsahu, který se nám zdál nepřiměřený,“ konstatoval mluvčí Rado Baťo.

Video Reportáž Zuzany Tvarůžkové a Petra Vaška
video

Reportáž Zuzany Tvarůžkové a Petra Vaška

Dopis do Čech byl razantnější než na Slovensko

„Paní premiérka tím dala najevo, že existuje něco jako suverenita rozhodování slovenské vlády a slovenského parlamentu,“ podotknul místopředseda sněmovny a stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek. Verze pro Čechy byla přitom podle informací České televize ještě ostřejší než dopis pro premiérku Radičovou. „My jsme to takto nevnímali, jako to vnímali politici na Slovensku,“ namítá Heger.

Mlčení českých úřadů i americké ambasády kritizují experti a odmítají i Hegerovu argumentaci, že list nebude z diplomatických důvodů zveřejňovat. „Nikdo si nemůže vážně myslet, že by (jeho) zveřejnění poškodilo nějaké vzájemné vztahy,“ zdůraznil spolupracovník vlády pro otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek. „Ministerstvo zdravotnictví je povinným subjektem, je placeno z našich daní a tyto informace musí poskytnout,“ dodal.

Dopis na stejné téma dostal i šéf zdravotního výboru Poslanecké sněmovny Boris Šťastný od Americké obchodní komory. Ta mu v něm doporučuje, aby poslanci schválení zákona odložili. Komora v něm varuje, že „novelizace bude podniky nutit stáhnout léky z trhu, který posléze ovládne několik výrobců generik.“ Podle Šťastného se ale argumenty v dopise nezakládají na pravdě.