Fakultní nemocnice Bulovka a Thomayerova už nebudou fakultní

Praha – Pražské fakultní nemocnice Na Bulovce a Thomayerova ztratí z názvu slovo „fakultní“. Změna by měla platit od nového roku. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) tak rozhodl po poradě s ministrem školství Josefem Dobešem (VV) v rámci restrukturalizace sítě akutních lůžek v hlavním městě. Rozsah péče bude zachován.

„Ministerstvo rozhodlo k 1. lednu 2012 odejmout těmto dvěma nemocnicím přívlastek fakultní s tím, že zůstane zachována činnost v dosavadním rozsahu včetně klinik a odborných center,“ řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Nemocnice se bojí, že přijdou o peníze

„Budeme respektovat rozhodnutí zřizovatele. V nejbližších dnech se s ministerstvem spojíme a budeme další kroky koordinovat,“ řekl ředitel Bulovky Petr Zajíc. „Je to dlouhodobý projekt, ale co přesně pro nás bude znamenat, zatím nevíme. Máme jen informaci, že by se nic měnit pro nás nemělo,“ doplnila mluvčí Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová.

Mezi lékaři ovšem panují obavy, že ztráta přídomku fakultní by mohla znamenat omezení peněz na výzkum a pokles kvality pracovišť. To ministerstvo popírá. Cílem změny názvu obou nemocnic je podle Sršně posílení role kmenových nemocnic, které jsou vázány na sídla lékařských fakult a mají celkově nejvyšší výukový a výzkumný potenciál.

Operace
Operace

V hlavním městě jsou tři lékařské fakulty, ale pět fakultních nemocnic. Připravovaný zákon o univerzitních nemocnicích povoluje přídomek univerzitní jen těm nemocnicím, které jsou navázány na lékařskou fakultu. Bulovka a Thomayerova nemocnice budou ve specializovaných oborech dál sloužit jako výuková pracoviště medikům, uvedlo ministerstvo.

„Dílčí aktivity z akademické oblasti zůstanou ve stávajícím areálu Bulovky a Thomayerovy nemocnice zachovány a v budoucnu se přizpůsobí potřebám lékařských fakult,“ potvrdil Heger. Rozsah zdravotní péče bude podle něj vycházet jako dosud z potřeb pražského a v širším kontextu i středočeského regionu. „V platnosti zůstanou smlouvy s pražskými lékařskými fakultami Univerzity Karlovy, statuty klinik a stávající vedení klinik,“ uvedl. Samotnou změnu názvu provede ministerstvo zdravotnictví změnou zřizovací listiny nemocnic.

Ministerstvo: První zásadní krok transformace pražského zdravotnictví

Ministerstvo má zajistit převedení dotací na nové subjekty. Jde o peníze na speciální programy, na Bulovce například AIDS centrum. Ani jedna z obou nemocnic aktuálně od ministerstva žádné peníze na investice nemá.

Legislativní náměstek Martin Plíšek doplnil, že nemocnicím by platby od pojišťoven neměly klesnout, protože nadále v nich bude superspecializovaná péče a dál budou fungovat tamní špičková centra.

V Praze zůstanou tři fakultní nemocnice, a to Všeobecná fakultní nemocnice, Fakultní nemocnice Motol a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Podle ministerstva jde o první zásadní krok transformace pražského zdravotnictví za posledních dvacet let.

Nemocnice
Nemocnice

Obě nemocnice chce magistrát

O Bulovku i Thomayerovu nemocnici má zájem Praha. Podle Plíška očekává ministerstvo oficiální žádost schválenou zastupitelstvem, zatím žádnou neobdrželo. Rada hlavního města v programovém prohlášení převod má.

Šéf pražské ODS Boris Šťastný plánuje zákon o převodu Bulovky na hlavní město tak, aby se pražskou nemocnicí stala v půli příštího roku nebo od roku 2013. Zhruba v roce 2014 by mohla být na město převedena i Thomayerova nemocnice. Město trvá na bezúplatném převodu.