Do Prahy se chystá Medvěděv, zřejmě otevře výstavu z Kremlu

Praha - Na návštěvu Prahy se chystá ruský prezident Dmitrij Medvěděv, podle neoficiálních informací by se mohla konat v první půlce prosince. Medvěděv by tak mohl být přítomen zahájení výstavy drahocenností moskevského Kremlu na Pražském hradě. Bylo totiž přáním ruského i českého prezidenta, aby se výstava konala právě u příležitosti pobytu Medvěděva v české metropoli.

Expozice v Císařské konírně bude otevřena 9. prosince a potrvá do 4. března. Velvyslanec v Rusku Petr Kolář potvrdil, že Medvěděv má pozvání do Prahy a na návštěvě česká a ruská strana pracují. „Doufáme, že se uskuteční tento rok,“ uvedl Kolář. Medvěděva do Prahy pozval jeho český protějšek Václav Klaus. Spolu se oba politici potkali loni, kdy Klaus na Hradě hostil summit Rusko-USA, na němž Medvěděv a americký prezident Barack Obama podepsali smlouvu o omezení jaderných zbraní.

Klaus jako prezident byl v Rusku několikrát, loni už posedmé, tentokráte jako host jedné ruské banky, která jej pozvala jako řečníka na předání ceny pro zahraniční společnosti působící v Rusku.

V pozadí může být i Temelín

V Praze při své plánované návštěvě by Medvěděv mohl hovořit například o tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně, o niž má zájem ruský Atomstrojexport. Soupeří s americkou firmou Westinghouse a francouzskou Arevou.

Ruský velvyslanec v Česku Sergej Kiseljov uvedl, že česko-ruské vztahy jsou na dobré úrovni a rozvíjejí se v atmosféře vzájemné úcty a pragmatismu. Na dialog mezi Prahou a Moskvou měla podle Kiseljovova předchůdce Alexeje Fedotova vliv situace kolem amerických plánů na vybudování prvků protiraketového štítu USA v Česku. Plány Moskva hlasitě kritizovala, nakonec spadly pod stůl po nástupu Obamy do prezidentského křesla. Nyní Washington a NATO hledají alternativu; Rusko a NATO se dohodly na prohloubení spolupráce při protiraketové obraně.