Nad bývalým policejním šéfem se vznáší čtyři roky vězení

Liberec – Státní zástupce žádá čtyři roky vězení a desetiletý zákaz činnosti navrch pro bývalého libereckého policejního ředitele Miroslava Dvořáka. Bývalý policejní šéf čelí podezření z korupce. Dalším třem policistům navrhuje podmíněné tresty v délce šesti měsíců a jednoho roku a zákaz činnosti na tři a pět let. Dokazování v případu dnes u soudu skončilo a soudce vyslechl závěrečné řeči obhájců i obžalovaných. Rozsudek vynese až 4. října.

Kauzu začal Okresní soud v Liberci probírat loni v říjnu. Dvořákovi hrozí za přijímání úplatků, zneužití pravomoci veřejného činitele, podvod a zkreslování údajů o hospodaření až osm let vězení, jeho kolegům za zneužití pravomoci tři roky. V kauze byli obviněni i dva civilisté mimo policii, ty ale soudce již dříve zprostil viny. Státní zástupce se však proti rozhodnutí odvolal.

Nejvyšší trest Dvořákovi hrozí za přijímání úplatku, společensky velmi nebezpečné jsou podle obžaloby i tři trestné činy zneužití pravomoci veřejného činitele, jichž se prý dopustil. Podle obžaloby Dvořák požadoval úplatek 250 000 korun v souvislosti s projektem na umísťování radarů pro měření rychlosti u škol. „Žádný úplatek jsem nežádal, šlo o prodej uměleckých předmětů mé manželky,“ oponoval ve své více než hodinové závěrečné řeči Dvořák. Všechna obvinění od začátku odmítá a celou kauzu považuje ze nezákonnou. Pravomoci veřejného činitele zneužil a služební povinnosti porušil, když nařídil vedoucímu dopravní policie, aby se postaral o smazání přestupku, kterého se dopustil náměstek libereckého hejtmana Martin Sepp (ČSSD).

Video Lucie Pokorná ve Studiu ČT24
video

Lucie Pokorná ve Studiu ČT24

Bývalý policejní ředitel také podle obžaloby využíval služební vozy pro soukromé potřeby - přepravu stavebního materiálu a piva. Pracovníky údržby z ekonomického odboru policie využil při stavebních pracích na svém domě a v rekreačním středisku policie ve Starých Splavech. „Dvořák zneužíval svého postavení, jednal ve funkci jako středověký feudál,“ řekl ve své závěrečné řeči krajský státní zástupce Radim Kadlček.

Dvořák, který od začátku jakoukoli vinu odmítá, pracoval od 1. prosince 2003 do konce roku 2008 jako ředitel policie na Liberecku. Potom se stal vedoucím odboru vnější služby. Policejní inspekce ho zatkla předloni v únoru přímo v budově okresního ředitelství. Zároveň zatkla i vedoucího dopravní policie na Liberecku Miroslava Valáška a Miroslava Kučeru z liberecké kriminální policie. Později byl zatčen ještě další kriminalista Josef Šůma. Později byli obviněni i českolipský podnikatel Miroslav Roháček a účetní Lucie Dvořáková.