Klienti zkrachovalé CK Vivamonde přiletěli domů

Praha - Klienti cestovní kanceláře Vivamonde, která v pátek oznámila svůj krach, v noci přiletěli z Turecka do České republiky. Jejich letadlo přistálo dnes ve 2:47 na ruzyňském letišti. Letecký speciál měl být podle sobotních informací pojišťovny Generali, u které byla Vivamonde pojištěna a která let zajišťovala, plně obsazený. Z Turecka tak mělo odletět celkem 131 českých turistů. Kromě lidí, kteří tam byli s cestovní kanceláří na dovolené, to měli být i klienti dalších cestovních kanceláří, kterým se kvůli krachu Vivamonde nepodařilo v pátek také odletět domů.

„Letecký speciál odlétl z turecké Antalye se 132 lidmi na palubě v 0:48 místního času,“ uvedl mluvčí pojišťovny Jiří Cívka. Kromě lidí, kteří tam byli na dovolené s Vivamondem, to měli být i klienti dalších cestovních kanceláří, kterým se kvůli krachu Vivamonde nepodařilo v pátek také odletět domů. Do ČR se přitom už v pátek podařilo navrátit 52 klientů cestovní kanceláře Vivamonde. "Pro dalších 172 klientů CK Vivamonde, kteří jsou v Turecku a
kteří se měli vracet zpět do ČR v pozdějších termínech, zajišťujeme ubytováni včetně dopravy zpět," řekl dnes dále Cívka. Termín, kdy se budou vracet, by měl upřesnit v pondělí. 

Podle viceprezidenta Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (ACČKA) Tomia Okamury jsou doposud v Turecku někteří klienti cestovních kanceláří, kteří měli v pátek odletět letem objednaným společností Vivamonde. „Během dneška by se měli poslední klienti těchto tří cestovních kanceláří vrátit zpět do České republiky,“ řekl Okamura televizi Nova.   

Cestovní kancelář Vivamonde oznámila svůj krach v pátek. Firma uvedla, že se jí nepodařilo zajistit úhradu charterového letu do Turecka u letecké společnosti Freebird. Obchodní a marketingový ředitel Petr Srbek řekl, že společnost nebyla schopná zaplatit zhruba půl milionu korun za charterový let kvůli nesplaceným pohledávkám, které měla u jiných firem. Pohledávky mají být údajně přes dva miliony korun.

Podle TV Prima však někteří lidé z vedení CK Vivamonde měli již dříve působit v cestovních kancelářích, které skončily podobným způsobem. „Podle obchodního rejstříku jde o společnosti Travel Studio, Elita Travel,“ uvedla dnes ve večerních zprávách Prima. 

Vivamonde je pátou cestovní kanceláří, která letos oznámila krach nebo přerušila svou činnost. Do finančních problémů se dostaly cestovní kanceláře Karma tour, Pressburg, Parkam holidays a Via Vera. V Česku působí zhruba 1420 cestovních kanceláří. Proti loňsku se jejich počet zvýšil zhruba o 100.