KSČM asi začne hledat hlasy pro vyslovení nedůvěry vládě

Praha - Opoziční KSČM nejspíš začne ve sněmovně shromažďovat hlasy pro vyvolání hlasování o nedůvěře vládě, uvedl dnes v České televizi předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. I když by tento krok neměl vzhledem k malému počtu hlasů opozice šanci na úspěch, podle Kováčika je na místě, protože vláda svoji roli nezvládá, není schopna se domluvit na drobnostech, natož čelit ekonomické krizi.

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) namítl, že vláda pracuje a předkládá množství zákonů. Možnost předčasných voleb, které by byly aktuální po případném odchodu současného koaličního kabinetu ODS, TOP 09 a VV, ministr odmítl.

Kováčik předpokládá, že komunističtí poslanci osloví ČSSD, druhou opoziční stranu, aby se ke sbírání hlasů pro vyslovení nedůvěry přidala. „Myslím si, že to je na místě, byť v současné době by to v současném rozložení sil nemělo velkou naději na nějaký úspěch,“ řekl šéf poslanců KSČM.

ČSSD v červnu uváděla, že sama nebude vyvolávat hlasování o nedůvěře kabinetu. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka tehdy připomněl, že vládní koalice už dvakrát hlasování o nedůvěře ustála. Kabinet vládne v horní komoře pohodlnou nadpoloviční většinou poslanců.

„Co chcete s vládou, která se zabývá většinou sama sebou. Případ Bátory - to je jen jeden z mnoha případů, kde se ukazuje, že vláda není schopna ani na prkotinách, s odpuštěním, se nějakým způsobem dohodnout,“ uvedl dnes Kováčik.

Připomněl tak, že TOP 09 požaduje odchod vysokého úředníka Ladislava Bátory z resortu školství kvůli jeho aktivitám spojeným s českou krajní pravicí a kvůli hanlivým výrokům na adresu ministra zahraničí a šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga. Ministr školství Josef Dobeš (VV) Bátoru neodvolal, takže ministři za TOP 09 přestali chodit na jednání vlády. Vondra tomu nerozumí a považuje chování TOP 09 za iracionální a dětinské.