Česko uznalo politickou legitimitu libyjských povstalců

Praha – Česká republika uznala povstaleckou Přechodnou národní radu (NTC) za jediného zákonného politického představitele Libye. Oznámil to v prohlášení ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Vývoj situace podle něj potvrdil rostoucí váhu Přechodné národní rady do té míry, že se reálně stala jediným legitimním politickým představitelem libyjského lidu.

Česko bylo podle Schwarzenberga mezi prvními zeměmi, které s NTC navázaly kontakty. Už během své návštěvy v libyjském Benghází koncem června ministr podle prohlášení uznal NTC jako „důvěryhodného představitele libyjského lidu“. Další vývoj situace potvrdil rostoucí váhu přechodné rady do té míry, že se stala jediným zákonným představitelem lidu. Dnešní uznání má být novým impulzem ke dvoustranné i širší spolupráci. „Česká republika je pevně odhodlána rozvíjet spolupráci s novou dočasnou vládou a ostatními představiteli země, kteří zemi povedou v přechodném období do svobodných voleb,“ uvedl ministr v prohlášení.

Česko nicméně uznalo NTC v době, kdy se většina států Evropské unie k tomuto kroku už odhodlala. „My zajisté nebudeme první. Já jsem konzervativní člověk i v těchto věcech. Kdokoli neovládá celou zemi, tak ho nemůžeme uznat jako novou legitimní vládu,“ řekl v polovině dubna v Lucemburku Schwarzenberg. Ještě koncem července ministr zopakoval, že dokud libyjští povstalci neovládnou celou zemi, nebude je Česká republika uznávat za oficiální libyjskou vládu.

Karel Schwarzenberg
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

V Praze vlaje vlajka povstalců, jedná se o velvyslanci v Libyi

Už minulý týden se ale na ministerstvu zahraničí začalo řešit, zda by se do Tripolisu mohl vrátit český velvyslanec Josef Koutský. Česko v únoru po propuknutí nepokojů v Libyi velvyslanectví uzavřelo a Koutský i se svými spolupracovníky odjel do Prahy.

Zřejmou výzvou k diplomatickému uznání se minulé pondělí stalo vyvěšení červeno-černo-zelené povstalecké vlajky na budově libyjské diplomatické mise v Praze. Stalo se tak v reakci na obsazení velké části Tripolisu povstaleckými jednotkami. Chargé d'affaires Núrí Ghaví tehdy vyjádřil politování nad tím, že Praha vládu rebelů oficiálně neuznala.

Přechodnou povstaleckou radu už uznalo podle dostupných informací přes 50 států světa. Jejich počet se zvýšil zejména po pádu Tripolisu minulý týden. Některé státy poskytly povstalcům diplomatickou podporu už mnohem dříve, Francie jako vůbec první uznala NTC už v březnu, Německo se k témuž kroku odhodlalo v polovině června.

Minulý čtvrtek uznala NTC vlivná Liga arabských států, zatímco Africká unie stále uznání odmítá s tím, že čas k takovému kroku nastane až po úplném ukončení bojů.

Video Rozhovor s Michaelem Romancovem
video

Rozhovor s Michaelem Romancovem