Tluchoř kritizuje plány na Johnovu „trafiku“

Praha – Myšlenku na rozdělení sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost na dvě části, z nichž jednu by vedl předseda vládních Věcí veřejných Radek John, dnes zkritizoval někdejší šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Zřízení takové „trafiky“ by pokládal za hrubé porušení elementární slušnosti a parlamentních zvyklostí. Nápad, který by měl přinést sněmovní funkci někdejšímu vicepremiérovi a ministru vnitra, kritizuje i opozice.

V dolní parlamentní komoře platí za dobrý zvyk, že opozice vede klíčový bezpečnostní výbor, upozornil Tluchoř. Nynější obsazení této funkce Františkem Bublanem z ČSSD prý osobně dojednával. „Tuto dohodu pokládám za správnou a závaznou. Její porušení by znamenalo neblahý důsledek poklesu politické kultury, kterou přinesl vstup VV do vlády,“ myslí si poslanec.

Tluchoř ale také zdůraznil, že nemá žádné oficiální informace o údajné koaliční dohodě, která by měla funkci Johnovi zajistit. Poslanec, který se v posledních měsících proti současnému kurzu ODS vymezil už několikrát, dnes podotkl, že personální problémy nejmenší vládní strany nelze řešit na úkor dlouhodobé stability ústavního systému. „Jsem přesvědčen, že jako strana, která se hlásí ke konzervatismu, musíme ctít tradice a instituce a nemůžeme je obětovat bezbřehému pragmatismu,“ podotkl.

Plány na rozdělení sněmovního branného a bezpečnostního výboru se nelíbí ani opozici. Podle ČSSD by se jednalo o účelový a neodůvodněný krok. Komunisté kritizují zejména to, že oba výbory by údajně vedli poslanci koalice.

Vytvoření nového placeného místa pro neúspěšného bývalého ministra vnitra a předsedu koaliční strany není přijatelným důvodem pro rozdělení výboru, uvedl minulý týden v tiskové zprávě poslanec a stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc. John podle něho není respektovaným odborníkem a v době úspor je prý nesmysl zvyšovat počet sněmovních funkcionářů.

V minulém volebním období existovaly branný a bezpečnostní výbor samostatně, nynější koalice je spojila do třicetičlenného orgánu. Poslanec a stínový ministr vnitra KSČM Alexander Černý soudí, že rozdělení obrovského výboru by logiku mělo. „To, o čem uvažuje vládní koalice, totiž že by oba výbory vedli poslanci koalice, je naprostá nehoráznost,“ uvedl.

Stejně jako sociální demokraté poukázal Černý na to, že v minulosti bývali předsedy těchto výborů zástupci opozice. Tejc navíc zdůraznil, že by byl zcela popřen princip poměrného zastoupení. Rozdělení výboru se ale podle médií zaseklo. TOP 09 a Starostové podle deníku spojují tento krok s odchodem lídra sdružení D.O.S.T. Ladislava Bátory z ministerstva školství. Ministři za TOP 09 se kvůli sporu o Bátoru neúčastní jednání vlády. Právo nedávno naznačilo, že podle plánů by v čele branného výboru stanul Jan Vidím (ODS), John by vedl bezpečnostní výbor.