Německo vydalo do Česka dva stíhané z podpory terorismu

Praha - Německá policie vydala k trestnímu stíhání do Česka dva muže, kteří jsou obviněni z podpory islamistické teroristické organizace Džamaat Šariat. Muži jsou ve vazbě. Vydání se týkalo dvou z pěti obviněných Dagestánců a Moldavanů. Skupina podle policie padělala pro teroristickou organizaci doklady, případně zajišťovala zbraně, výbušniny či finance. Radikální organizace Džamaat Šariat, označovaná též jako Dagestánská fronta, vznikla během druhé rusko-čečenské války v polovině 90. let.

Obviněno je od května, kdy byl případ zveřejněn, stále stejné množství lidí - osm. Sedm lidí čelí obvinění z padělání a pozměňování veřejné listiny. Dva Bulhaři se toho údajně dopustili jako členové organizované skupiny působící ve více státech, pět lidí z Moldavska a Dagestánu tak prý činilo s úmyslem umožnit nebo usnadnit provedení teroristického útoku. Osmý Čečenec je obviněn z nedovoleného ozbrojování a padělání a pozměňování peněz. Všichni obvinění jsou ve vazbě.

Skupina fungovala tak, že Bulhaři údajně působili jako padělatelé dokladů, kteří zajišťovali lidem novou totožnost - zejména bulharské občanství. Tito lidé ale nevěděli, pro koho jsou doklady určeny. Proto také nejsou obviněni z podpory teroristického hnutí. Pět zadržených Dagestánců a Moldavanů se staralo o objednávky padělků, ale také o vyvádění získaných peněz na Kavkaz. Míra spolupráce Čečence s ostatními obviněnými se stále vyšetřuje.

Pachatelé byli podle kriminalistů schopni vytvořit kompletní identitu člověka a jejich padělky byly natolik zdařilé, že při běžné kontrole byly jen těžko odhalitelné. Výnosy z padělaných dokladů poté putovaly do Dagestánu a byly určeny na podporu teroristického hnutí Džamaat Šariat. Podle šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty byla skupina uzavřená a bylo velice těžké do ní proniknout. Všichni zadržení se na území České republiky nacházeli legálně, někteří jako žadatelé o azyl. Část skupiny podle něj absolvovala také výcvik v táborech v Afghánistánu a Pákistánu. „Osoby, které působily v České republice, měly zajišťovat falešné osobní doklady, finanční prostředky, zbraně a výbušniny pro takzvané nové bojovníky,“ řekl dříve Šlachta.

Radikální islamistická organizace Džamaat Šariat, označovaná též jako Dagestánská fronta, se začala formovat v Dagestánu v době druhé rusko-čečenské války, která vypukla v roce 1999. Organizaci založil Rasul Makašaripov na základech malé vojenské skupiny, která nejdříve bojovala proti Rusům, kteří vpadli do Dagestánu, a po zahájení války v sousedním Čečensku se přesunula do této republiky. Od počátku boje je hlavním cílem organizace nastolení islámského státu řídícího se islámským právem šaría.

Organizace má na svědomí mnoho krvavých útoků na činitele místní administrativy a příslušníky vojsk. Nejkrvavější akcí, kterou provedli příslušníci Dagestánské fronty, byl podle médií útok na kolonu, ve které byli členové vojenského orchestru kaspijské námořní pěchoty, v květnu 2002. Džamaat Šariat měla také podíl na útoku sebevražedných atentátnic v moskevském metru loni v březnu, který si vyžádal na 40 obětí.