Matka policistky, která spáchala sebevraždu, podá žalobu

Praha - Případ devětadvacetileté policistky, která loni v červnu spáchala v budově pražské hospodářské kriminálky sebevraždu kvůli údajné šikaně ze strany nadřízeného, bude mít soudní dohru. Její matka, která se domáhala třímilionového odškodného mimosoudní cestou, neuspěla, a bude se ho proto domáhat soudně. Informují o tom dnešní Lidové noviny.

Matka mladé ženy začátkem srpna poslala oficiální žádost o odškodné policejnímu prezidentovi Petru Lessymu. V dopise argumentovala tím, že ztrátou dcery utrpěla nemajetkovou újmu. A tragédie ji navíc připravila o pravidelný příjem: Dcera jí totiž ze svého platu přispívala na živobytí. Policejního prezidenta ale odůvodnění žádosti nepřesvědčilo a nárok zamítl. „Nebyla prokázána žádná souvislost, která by zakládala odpovědnost na straně státu,“ odůvodnil stanovisko k odškodnění mluvčí Policejního prezidia Jaroslav Ibeje.

Právní zástupce ženy ale hodlá bývalého zaměstnavatele policistky zažalovat. „Žalobu odešlu ještě během tohoto týdne,“ potvrdil novinám právník Václav Láska. „Primárně nám jde o to, aby se ukázalo na viníka,“ dodal.

Přímý nadřízený policistky byl letos v únoru potrestán snížením platu. Podle policejní inspekce se dopustil přestupku. Policejní prezidium uznává, že policistku v práci obtěžoval, diskriminace na pracovišti však podle stanoviska prezidia nebyla důvodem, proč policistka spáchala sebevraždu.

Podle advokáta ale za smrt ženy nesou odpovědnost její nadřízení. V prvé řadě její přímý šéf, se kterým údajně udržovala intimní vztah, a když poměr ukončila, začal ji šikanovat. Žádala proto o přeložení. V této fázi pak podle Lásky selhali další nadřízení, když žádost nevzali vážně. Policistka se zastřelila přímo v budově pražského policejního ředitelství. Na místě nechala dopis na rozloučenou, v němž si stěžovala na šikanu ze strany nadřízených.