Ministerstvo spravedlnosti žaluje falešný web

Praha – Ministerstvo spravedlnosti se rozhodlo skoncovat s falešným webem, který se zaštiťoval jeho hlavičkou. Provozovatele, soukromou společnost blízkou Centrálnímu registru dlužníků, se rozhodlo zažalovat. Firma podobně zneužívá k reklamě i portály ministerstva vnitra či financí. Oba resorty se už rozhodly, že se k žalobě ministerstva spravedlnosti přidají.

Běžný uživatel internetu na první pohled nic nepozná. Když do internetového vyhledávače zadá ministerstvo spravedlnosti, hned první odkaz ho nasměruje přímo na web s reklamou Centrálního registru dlužníků. „Ty falešné stránky jsou pro běžného uživatele internetu matoucí, tváří se jako oficiální prezentace ministerstva, ačkoli ve skutečnosti propagují soukromý a dosti kontroverzní obchodní projekt,“ uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. Oficiální stránky ministerstva spravedlnosti zde.

Podobně na tom jsou i další instituce. „Ministerstvo financí se už od tohoto webu distancovalo v roce 2006 a nemá s ním nic společného,“ informoval mluvčí Jakub Haas. Mluvčí vnitra k tomu řekl, že dohoda s majitelem webové domény možná není. Sídlo firmy je totiž na Seychelách.

Žaloba ministerstva spravedlnosti skončí nejspíš u rozhodčího soudu. „Podle nás se provozovatel stránek dopustil nekalosoutěžního jednání a dále zneužití názvu právnické osoby,“ domnívá se mluvčí spravedlnosti Palečková. Zástupce provozovatele webu Jiří Jehlička tvrdí, že internetové stránky jsou pouze rozcestníkem a jasně deklarují, že se nejedná o stránky ministerstva. „Pokud ministerstvo chystá nějakou žalobu, tak je to celkem kuriózní, protože jí chystá na něco, co je ve světě i v Čechách obvyklé,“ prohlásil Jehlička. 

Video Reportáž Barbory Straňákové
video

Reportáž Barbory Straňákové