Kam s Johnem? Uděláme nový výbor, bude nová funkce

Praha – Pro Radka Johna se připravuje nová funkce. Předseda nejmenší vládní strany zůstal po odchodu z vlády pouze řadovým poslancem, což prý není pozice dosti důstojná. „V případě, že je předsedou vládní strany a není členem vlády, tak si myslím, že by měl mít důstojné zastoupení ve sněmovně,“ vysvětluje předseda klubu TOP 09 Petr Gazdík.

V koalici se tedy zrodil plán učinit z Johna předsedu některého z poslaneckých výborů. Přesněji řečeno: objevil se plán zřídit pro něj výbor nový. Současný výbor pro obranu a bezpečnost by se měl - analogicky ke svému názvu - rozdělit na výbory dva. Jeden z nich pak dostane na starosti John. „My jsme se na tom víceméně dohodli již při dojednávání dodatku ke koaliční smlouvě,“ říká místopředsedkyně vlády za VV Karolína Peake.

Pozice předsedy poslaneckého výboru není jenom prestižní, ale je výhodná i finančně. Běžný poslanec má základní plat 56 tisíc korun, předseda výboru dostává 79 tisíc a k tomu další výhody.

John není respektovaným odborníkem

Návrh zřídit pro Johna nový výbor se ale už setkal s kritikou. „Radek John rozhodně není respektovaným odborníkem,“ zlobí se poslanec ČSSD Jeroným Tejc. Ovšem John narazil také u koaliční strany TOP 09. Ta o dalším sněmovním postu nechce ani slyšet. Sám John k tomu mlčí. Nevyjádřil se nedávno v novinách, České televizi nezvedá telefon, neodpověděl ani na SMS.

Radek John se proslavil jako respektovaný novinář. Poprvé se do problémů dostal v roce 2009 v kauze svého angažmá ve vydavatelství Ora Print. Opustil TV Nova a vstoupil do politiky. Za Věci veřejné poté řídil ministerstvo vnitra. Jenže jeho působení kritizoval premiér, a tak musel John úřad opustit.


Video Reportáž Lukáše Dolanského
video

Reportáž Lukáše Dolanského