Klaus: Někteří politici Věcí veřejných jsou obohacením této země

Ostrava – Vít Bárta je šikovný politik a Josef Dobeš je nejlepším polistopadovým ministrem školství. Taková byla slova prezidenta republiky Václava Klause v exkluzivním rozhovoru pro Českou televizi. Podle Klause se strana Věcí Veřejných po roce působení v Parlamentu stabilizuje a podařilo se jí dosadit do vládních a parlamentních pozic některé politiky, kteří jsou obohacením této země.

Prezident Václav Klaus je toho názoru, že strana Věcí veřejných se po roce působení v Parlamentu a vládě do jisté míry stabilizuje. Za tu dobu ale už stihla dosadit do české politiky osobnosti, které jsou obohacením této země. V této souvislosti se Klaus zmínil o Vítu Bártovi jako o bystrém a šikovném politikovi a to i přes to, že o něm Bárta na nahrávce z neformálního jednání Věcí veřejných prohlásil, že udělá, co mu řekne.

Jako další osobnost vyzdvihl Klaus místopředsedu VV a ministra školství Josefa Dobeše. „Ministr školství pan Dobeš je určitě nejlepším polistopadovým ministrem školství, kterého jsme tady zatím měli,“ konstatoval Klaus. Dobeš, který v posledních dnech čelil velkému tlaku ve spojitosti s odvoláním Ladislava Bátory, má i v této kauze Klausovu podporu. Ten celou kauzu považuje za zástupný útok na jeho osobu.

Přitom ještě před rokem prezident Věci veřejné a další nové strany velmi tvrdě odsuzoval:
„Nové strany, neznámé, nedefinované, prázdné, bez členské základny, ty jsou největším nebezpečím demokracie.“ (citace Václava Klause)

Václav Klaus:

„Někteří lidé, kteří si netroufnou plně na mě, si nacházejí o kousek dál ve společenském postavení slabšího partnera a s ním se snaží utkávat s obrovskou výhodou mediální převahy… Chudák pan Bátora je zástupná figurka.“


Klause vývoj politiky v Česku netěší

Ačkoliv současnou vládou zmítá více či méně krize, chce Klaus zůstat tím, kdo se bude pokoušet přispívat k tomu, aby vláda nadále existovala. „Nezříkám se této vlády, kterou jsem jako prezident republiky jmenoval. Nemám pocit, že v dané chvíli existuje nějaká alternativa,“ ubezpečil Klaus. Zároveň podpořil premiéra Petra Nečase se slovy, že je Nečas ve své slabosti démonizován.

Prezident tak narážel na porovnávání výraznosti Nečase s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. „Je to vždycky tak, že ta strana, která nemá tu dominantní vládní zodpovědnost, tak vždycky hraje takovou trošku vyděračskou politiku, protože ona nenese tu hlavní tíhu a zodpovědnost za to, když se ten projekt sesype. Proto se snadněji hraje panu Kalouskovi než panu Nečasovi,“ říká ze své zkušenosti Klaus.

Video Před půlnocí
video

Před půlnocí

Před půlnocí

Profilový rozhovor: osobnosti ve studiu ČT24

Reportáž Olgy Málkové a Jakuba Kalenského

Schwarzenbergovo jednání není moc aristokraticko-knížecí

V rámci chvály a kritiky se Václav Klaus také zmínil o jednání a postupech ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Ten podle Klause nezapracoval do vládní koncepce zahraniční politiky, o které se na jednání vlády rozhořel velký politický spor mezi ODS a TOP 09, zásadní připomínky z Hradu. „Dali to panu ministrovi k přepracování, on na to ani nesáhl a poslal to znovu zpátky,“ uvedl Klaus.

Při setkání s diplomaty pak s ním ministr Schwarzenberg podle Klause nezačal polemizovat. „Toho on schopen není. Je bohužel schopný utrousit nějakou poznámku prvnímu novináři, kterého potká. A to je jednání, které moc aristokraticko-knížecí není,“ poznamenal prezident.