Nově se omezí délka nemocničních vycházek

Praha – Novela zákona o nemocenském pojištění nově počítá s vycházkami na maximálně šest hodin denně. Návrh už prošel prvním čtením ve sněmovně. Má tak omezit zneužívání vycházek. Novelu ale kritizují někteří lékaři, podle nich například u nemocných rakovinou vycházky bez omezení smysl mají.

V současné době mají lékaři volnou ruku. Není proto výjimkou, že lidé mají na nemocenské téměř neomezené vycházky. A to i v absurdní časy. „Vycházky byly udělovány jak ve večerních, tak například v nočních hodinách. Naprosto neoprávněně,“ podotkla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová. Právě ministerstvo, které návrh připravilo, reaguje na stížnosti zaměstnavatelů. Ti tvrdí, že své lidi téměř nemůžou kontrolovat, chtějí proto změnu.

Video Reportáž Jitky Szászové
video

Reportáž Jitky Szászové

Návrh počítá i s výjimkami, delší vycházky by mohli mít například duševně nemocní nebo pacienti s rakovinou. Ale až po třech měsících pracovní neschopnosti. To ale kritizují lékaři i lidé, kteří mají s těmito nemocemi vlastní zkušenost. Právě v prvních měsících nemocní potřebují hlavně společnost a rozptýlení. „Takový člověk potřebuje pomoc od svých přátel a příbuzných. Potřebuje změnu, sedět doma a dívat se do zdi je pro něj to nejhorší,“ vysvětlila primářka z FN Motol Jana Prausová.

Novela teď míří do připomínkového řízení. Pokud sněmovnou projde, mohla by platit od ledna příštího roku.