Zemřela bojovnice za svobodu Anděla Dvořáková

Praha – Ve věku 84 let zemřela předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková. Podle serveru Novinky.cz to oznámil předseda lidické organizace svazu Pavel Horešovský. Anděla Dvořáková stála v čele svazu od roku 2001. Z rukou prezidenta Václava Klause převzala v roce 2009 při příležitosti státního svátku 28. října Řád Tomáše Garrigua Masaryka 1. třídy.

Dvořáková se narodila v květnu 1927 v Sudovicích. Do svazu bojovníků za svobodu vstoupila v roce 1946, jeho předsedkyní se stala o 55 let později, kdy v čele svazu vystřídala Jakuba Čermína.

Dvořáková nešetřila ostrou kritikou na adresu politiků. Například při shromáždění v Národním muzeu u příležitosti 91. výročí české státnosti se pustila do regionálních politiků a europoslanců. Varovala tehdy i před údajně rostoucím vlivem sudetských Němců v příhraničních regionech. Naopak Klause vyzdvihla za jeho podmínku pro ratifikaci Lisabonské smlouvy, kterou zdůvodnil případnými nároky vysídlenců.

  • Narodila se 30. května 1927 v Sudovicích na Příbramsku. Její otec Josef Sobotka zasedal v prvorepublikovém parlamentu za národní socialisty a zároveň byl šéfredaktorem stranického nakladatelství Melantrich. Po začátku okupace byl vzat jako rukojmí, po čase jej německé orgány sice propustily, Sobotka se ale angažoval v odboji a v roce 1943 zahynul v německém vězení. Anděla Dvořáková už krátce po válce vstoupila do ČSBS (původně Českého svazu protifašistických bojovníků), postupně v této organizaci prošla řadou funkcí, od konce 90. let byla místopředsedkyní svazu a v roce 2001 pak nahradila v jeho čele Jakuba Čermína.
  • Před rokem 1989 byla podle svých slov „pouze řadovou členkou komunistické strany“, působila také jako přísedící u berounského okresního soudu. Tuto její minulost připomínali její kritici (mezi nimi například Oldřich Stránský), kterým se nelíbilo i to, že Dvořáková vystupovala i na sjezdech KSČM nebo se účastnila společných akcí s Klubem českého pohraničí, který sdružuje bývalé pohraničníky. Vyčítali jí i údajnou nacionalistickou rétoriku.
  • Například letos v červnu vzbudila Dvořáková pozornost, když při pietním aktu v Lidicích kritizovala současnou vládu za její vstřícný postoj vůči sudetským Němcům.
  • Kandidovala také ve volbách, před pěti lety se ucházela o senátorský mandát na Litoměřicku za stranu Politika 21 Jany Bobošíkové.
  • Byla držitelkou řady vyznamenání, v roce 2009 jí prezident Václav Klaus propůjčil Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Anděla Dvořáková
Anděla Dvořáková

Prezident Václav Klaus ve svém prohlášení vyjádřil politování nad odchodem „jedné ze skutečných osobností našeho veřejného života“. Podle Klausových slov „odešla žena, která střežila, připomínala a rozvíjela odkaz hrdinů boje za svobodu a suverenitu naší země, která se nebála ji bránit a ochraňovat před vědomou i nevědomou ztrátou paměti…“ Historik Pavel Žáček ve Studiu ČT24 poukázal na to, že Anděla Dvořáková mnohdy vystupovala na akcích, které organizovali představitelé současné komunistické strany. „A velmi výrazně tam kritizovala představitele demokratické politické garnitury,“ dodal.

Video Medailonek Anděly Dvořákové
video

Medailonek Anděly Dvořákové

Medailonek Anděly Dvořákové

z 14:00, 05.09.2011

Historik Pavel Žáček ve Studiu ČT24

Reportáž Jitky Szászové