Nová bezpečnostní strategie zdůrazňuje energetickou bezpečnost

Praha – Vláda dnes schválila Bezpečnostní strategii ČR. Materiál podle premiéra Petra Nečase navazuje na dosavadní českou zahraniční a bezpečnostní politiku. Nově prý akcentuje zejména otázky bezpečnosti energetické infrastruktury. Strategie se změnila po osmi letech.

Vedle principů vnitřní bezpečnosti, vnější bezpečnosti a obranné politiky se nová bezpečnostní strategie zabývá i některými oblastmi, které byly před šesti či sedmi lety zdůrazňovány méně, podotkl předseda vlády. „Například se velmi důsledně zabývá energetickou bezpečností. Vedle diverzifikace zdrojů i přepravních tras, také (bezpečností) příslušné energetické infrastruktury tady u nás, to znamená ropovodů, plynovodů, ale také výroby elektrické energie v čele s jadernými elektrárnami,“ řekl Nečas.

Dnes vládou schválený dokument aktualizuje bezpečnostní strategii přijatou v roce 2003. Klíčový význam má podle nynější verze z hlediska zajištění bezpečnosti České republiky politická a hospodářská stabilita Evropské unie. Bezpečnostní politika ČR se podle strategie řídí nejen specifickými zájmy, ale také solidaritou se spojenci v NATO a EU.

Vojáci nedostanou peníze na stěhování a skoncují s alkoholem

Kabinet dnes také podpořil novelu zákona o vojácích z povolání, která mimo jiné ruší příspěvky vojákům na přestěhování. Zrušením příspěvku plánuje ministerstvo obrany každoročně ušetřit okolo 12,5 milionu korun. Novela také mimo jiné navrhuje, aby vojáci, kteří armádu opustí dříve než po dvou letech, dopláceli část nákladů na používanou výstroj, a nabízí i další úsporná opatření. O předloze nyní rozhodne Parlament.

Cvičná střelba útočnou puškou Sa-58
Zdroj: www.mise.army.cz
Autor: Rostislav Toman

Navržená legislativní úprava má také nově stanovit, že voják je povinen ve vojenských objektech ve službě i mimo ni nepít alkohol a neužívat drogy. Kouření bude povoleno jen ve vyhrazených prostorách. Vojáci budou navíc povinni se na rozkaz nadřízeného podrobit testu na přítomnost alkoholu či návykových látek.