Veřejné rozloučení s hokejisty bude v neděli od 15:00

Praha – Pieta se třemi tragicky zesnulými českými hokejisty z ruského klubu Lokomotiv Jaroslavl se uskuteční na Staroměstském náměstí v neděli odpoledne. Jejich těla budou převezena přímo do místa bydliště, v Praze vystavena nebudou. Prezident českého svazu Tomáš Král zároveň oznámil, že pro zemřelé reprezentanty a mistry světa Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka bude dnes vyslán z Prahy do Moskvy vládní speciál.

„Nakonec jsme se dohodli s vládou České republiky a s armádou a pro kluky poletí dnes do Moskvy speciál,“ uvedl Král a dodal, že vládní speciál by se měl vrátit do Česka ještě během noci. Podle slov ministra obrany Alexandra Vondry se nyní dolaďují podrobnosti.

Těla všech tří českých hokejistů byla po identifikaci dnes z Jaroslavle převezena do Moskvy. Veřejnost se s hráči bude mít možnost rozloučit v neděli od 15:00 v hokejovém srdci Prahy na Staroměstském náměstí, kde hokejisté s fanoušky tradičně slaví své největší úspěchy. Těla však nebudou vystavena, po dohodě s pozůstalými budou dopravena do místa bydliště. Na Staroměstském náměstí bude podle Krále umístěna velkoplošná obrazovka, na níž budou připomenuty slavné okamžiky hokejistů. Následovat budou krátké proslovy a mše, kterou odslouží arcibiskup Dominik Duka. Po státní hymně se budou moct s hokejisty rozloučit i lidé.

Na náměstí už stojí pódium

Pod Týnským chrámem na Staroměstském náměstí, odkud hokejisté při oslavách zdravili fanoušky, již stojí smuteční pódium zahalené do černého sukna. Jsou na něm umístěny velké černobílé fotografie Marka, Rachůnka a Vašíčka a kondolenční knihy. Před pódium byly přeneseny stovky svíček, které na jejich památku lidi umísťovali na jiných místech Staroměstského náměstí. Na pódium dnes zástupci Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) v čele s Králem a Slavomírem Lenerem položili věnec. Před pódiem také stále postávají desítky lidí, někteří z nich zapalují nové svíčky.

Podobný šok jako nyní zažívala česká hokejová veřejnost naposledy před sedmi lety, když na následky zranění při dopravní nehodě zemřel trenér a strůjce olympijského zlata z Nagana Ivan Hlinka. Rozloučení s legendárním hokejistou a koučem se konalo ve Velkém sále paláce na Žofíně a s Hlinkou se přišli rozloučit jeho spoluhráči, funkcionáři i tisíce fanoušků. Den po tryzně, 25. srpna 2004, se pak v Litvínově konal pohřeb, na který se s Ivanem Hlinkou přišly znovu rozloučit tisíce lidí.

Pieta na počest zemřelých hokejistů
Zdroj: ČT24