„Ten výkyv je velmi výrazný. Za to, že loni žilo v závadném vzduchu víc než dvakrát tolik lidí, může hlavně počasí a fakt, že se lidé vracejí k topení hnědým uhlím,“ tvrdí Jiří Hradec, ředitel České informační agentury životního prostředí, která data o znečištění ovzduší vyhodnocuje.
Loňský zvýšený zájem o hnědé uhlí potvrzují i firmy. „Tuhá zima se skutečně projevila. Nám se zvýšily prodeje o deset až 15 procent. Lidé začali kupovat levnější sorty uhlí, které si drží minimální kvalitu,“ uvedl pro HN manažer firmy Ridera Bohemia Václav Daněk. Podle listu se Češi v loňské tuhé zimě uchýlili k topení uhlím jednoduše proto, že patří k nejlevnějším palivům.

Reportáž Lenky Drmotové
Podle Hradce ale právě hnědé uhlí může za to, že se tolik lidí najednou ocitlo v nadlimitní koncentraci škodlivin. Spalováním uhlí v domácnostech se do ovzduší dostává řada životu nebezpečných látek, například těžké kovy, polyaromatické uhlovodíky, prach a síra.
Jiří Hradec, ředitel České informační agentury životního prostředí:
„Malé domácí kotle nejsou odprášené ani odsířené. Oxidy síry přitom leptají plíce a polétavý prach, který utíká ven, má někdy částečky tak mikroskopických rozměrů, že je nezachytí plicní výstelka a přecházejí rovnou do krve.“