Spory uvnitř ODS: Skončí ministr Pospíšil?

Praha – Mezi premiérem Petrem Nečasem (ODS) a ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem se rozhořel spor. Důvodem je mimo jiné způsob odvolání vrchního žalobce Vlastimila Rampuly. Uvnitř ODS se proto mluví o tom, že by ministr Pospíšil ve své funkci skončil. Informaci přinesla dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).

List připomíná, že ještě vloni na kongresu strany Nečas Pospíšila vychvaloval jako největší naději a odborníka. Prosadil si ho také jako svého místopředsedu a později i ministra spravedlnosti. Oba polici se stali symboly nové, „čisté“ ODS. Teď je ale vše jinak. Poprvé se jejich vztah narušil, když Pospíšil navrhl uvolnit z funkce nejvyšší žalobkyni Renatu Veseckou. To si ale nepřála určitá část ODS kolem takzvaných kmotrů. Vesecká nicméně ke konci roku ve funkci nejvyšší státní zástupkyně skončila a nahradil ji Pavel Zeman.

Miroslava Němcová, Pavel Drobil, Petr Nečas, Pavel Blažek, Jiří Pospíšil a Alexander Vondra - nové vedení ODS.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

K vážnějšímu sporu došlo ale nedávno – a to když v červenci Pospíšil rozhodl o odvolání vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampuly. MfD dnes napsala, že se Nečas o odvolání Rampuly dozvěděl až ex post. Pospíšil ho prý informoval až v den tiskové konference a věc s ním dopředu neprobral. Premiér to bral jako obrovskou neloajalitu, uvádí list. Rozhodnutí o odvolání Rampuly je ale nepravomocné. Nejprve bude vše řešit rozkladová komise ministerstva spravedlnosti, ta se ale podle všeho sejde až v polovině října, možná i později. Rampula, který se svým odvoláním nesouhlasí, už dříve řekl, že pokud neuspěje u rozkladové komise, tak je připraven se obrátit na soud.

Výběr kauz, které dozoruje pražské vrchní státní zastupitelství:

  • podezření z korupce při nákupu transportérů Pandur
  • pronájem stíhaček Gripen
  • údajné úplatky při privatizaci Mostecké uhelné

Část ODS se prý obává, že odvolání Rampuly bude znamenat problémy – protože například Zeman, vybraný Pospíšilem, nařídil kontrolu korupční kauzy místopředsedy ODS Pavla Drobila. Policie totiž vyšetřování případu odložila. Drobil musel kvůli kauze opustit post ministra životního prostředí. 

Dalším problémem mezi Pospíšilem a Nečasem by také mohla být novela zákona o státním zastupitelství, kterou vypracoval Pospíšil se Zemanem. Nejvyšší státní zástupce by podle novely měl větší nezávislost a také by ho šlo hůř odvolat. Nečas prý ale preferuje komplexní reformu před dílčími zákony. Samotný Pospíšil nicméně MfD řekl, že jeho vztah s premiérem je korektní. 

Video Studio ČT24 - přijde ministr o křeslo?
video

Studio ČT24 - přijde ministr o křeslo?