V Česku má skončit silně toxický odpad z Ukrajiny

Praha  - Na neupřesněném místě v České republice má skončit 111 kontejnerů toxických látek, kterých se Ukrajina marně snažila zbavit 20 let. Kolona s 330 kubíky nebezpečného odpadu s karcinogenním beryliem má vyjet z bývalého závodu Zapad v Kyjevě v nejbližších dnech. Shodně to tvrdí ukrajinská média s odkazem na představitele metropole, píše dnešní Právo. České úřady o ničem nevědí, informace podle listu nemá ani ministerstvo zahraničí, ani ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Kyjevská radnice uvolnila na likvidaci odpadu bezmála 14 milionů hřiven (asi 29 milionů korun), za něž najala izraelskou firmu SIGroup Consort Ltd. Jak Právu v pondělí řekl Jurij Horylyj z odboru průmyslu na kyjevské radnici, Kyjev uzavřel s izraelskou společností smlouvu na likvidaci odpadu, která však neurčuje, kam mají být jedy odvezeny a kde uloženy.

Šéf kyjevského odboru pro mimořádné situace Vitalij Pšenyčnyj ale deníku Komsomolskaja Pravda potvrdil, že náklad zamíří do Česka. „Schválili jsme program, podle kterého musí být všechen tento odpad vyvezen za hranice Ukrajiny do Česka. Bylo na to uvolněno 14 milionů hřiven. Už máme s Čechy dohodu,“ prohlásil.

Ministerstvo informaci popírá

MŽP ale o ničem neví. „Pokud by šlo o dovoz odpadu s obsahem berylia do Česka, nebyl MŽP jako příslušnému orgánu pro přeshraniční přepravu odpadů oznámen žádný dovoz odpadu s obsahem berylia ani z Ukrajiny, ani z Izraele, ani jiného státu,“ sdělila Právu mluvčí ministerstva Michaela Jendeková. „MŽP tedy nikdy nevydalo žádný souhlas k dovozu odpadu s obsahem berylia,“ dodala.

Podle listu by informaci o odpadu mohla poskytnout firma SIGroup Consort, kterou si Kyjev najal, na internetu o ní ale není ani zmínka.

Ukrajinský závod Zapad od sedmdesátých let vyráběl optické přístroje pro ponorky a jaderný průmysl. Toxický odpad se zde kupil od roku 1978 až do pádu Sovětského svazu, kdy byl závod zavřen. Od té doby Kyjev hledá, jak se odpadu zbavit, napsalo Právo.