Diskutéři na islámských fórech vyhrožují Česku

Praha - Na palestinském internetovém diskusním fóru se objevily výhrůžky České republice, jeden uživatel ve svém příspěvku doslova vyzval ke svaté válce vůči české rozvědce. To vše jako reakce na výroční zprávu tuzemského Vojenského zpravodajství, podle které čeští agenti přispěli informacemi k dopadení Usámy bin Ládina. BIS České televizi potvrdila, že diskuze a výhrůžky na zahraničních diskuzních fórech zaznamenala, prověřuje je, zároveň je ale nepřeceňuje. „Teď nemáme informace, že by Česku hrozilo nějaké aktuální nebezpečí,“ uvedl mluvčí BIS Jan Šubert.

Na výhružky upozornil server iDnes.cz. Podle něj se na diskuzním fóru Palestine`s Dialogue, spravovaném hnutím Hamas, objevila ostrá slova na adresu českých vojenských zpravodajců. Jeden z diskutujících doslova píše: „Musíme vyhlásit svatou válku české rozvědce, zničit ji a dát jí lekci, kterou nikdy nezapomenou. Vyzvěte k útokům na Čechy.“ Dalším nenávistným příspěvkem pak je konstatování diskutéra na serveru Islamtoday.net: „Myslí si, že vyhráli, ale ta pravá válka ještě nezačala.“

Vše spustila pasáž z aktuální výroční zprávy vojenského zpravodajství: „Vojenské zpravodajství v roce 2010 získalo vlastními zdroji informace o pohybech a dislokaci významných teroristů. Byly předány partnerským zpravodajským službám a mohly v konečném důsledku přispět také k dopadení nejhledanějšího teroristy světa,“ tak zní doslovná citace z výroční zprávy.

Na adresu zpravodajců zaznívá kritika

Bezpečností expert generál Andor Šándor teď postup vojenského zpravodajství pro Českou televizi tvrdě zkritizoval: „Samotná podstata toho, co bylo zveřejněno ve výroční zprávě vojenského zpravodajství, je nepochybně velkým úspěchem v boji proti terorismu. Já osobně bych ale něco takového nikdy nezveřejňoval. Chtěli asi ukázat, že služba, která jinak neměla úplně nejlepší jméno, tak byla schopna něčeho dosáhnout. To, že se to zveřejnilo, ale samozřejmě může přivést odplatu,“ myslí si bývalý šéf vojenského zpravodajství a dodává: „Nechci strašit občany České republiky tím, že by hrozilo nějaké eminentní nebezpečí. Ale všem věcem z té internetové diskuze je potřeba věnovat velkou pozornost. Co považuji za více rizikové je to, že mohou být ohroženy některé naše ambasády buď v Islamabádu, nebo v Afghánistánu, které jsou v přímém kontaktu s tálibánci a teroristy.“

Také místopředsedkyně poslaneckého Výboru pro obranu a bezpečnost Jana Černochová (ODS) tvrdí, že konkrétní popsání úspěchu české rozvědky ve výroční zprávě nečekala: „Musím říct, že když jsem si to v sobotu četla, tak jsem byla překvapená. Myslím si, že to pro ně bylo poučením a že příště budou volit o něco konspirativnější dikci,“ říká poslankyně.

Reportáž Luboše Rosího (zdroj: ČT24)

K celé kauze se vyjádřil také předseda sněmovního Výboru pro obranu a bezpečnost František Bublan (ČSSD): „Já se domnívám, že to chlubení je zbytečné, to může vyvolat různé následky. Jedním z nich může být to, že ztratí informační zdroje, které tam měli, anebo to může i ohrozit Českou republiku. Zbytečně se tedy vystavujeme tlaku a napětí. Zpravodajské služby většinou informují o těch úspěšných akcích až mnoho let potom, co pomine nebezpečí. A to může v případě al-Káidy trvat i padesát let.“

Ministerstvo obrany na kritiku odmítá reagovat. Ani na opakované otázky, zda zveřejnění nebylo chybou, neodpovídá. „Nad rámec výroční zprávy nebude Vojenské zpravodajství svou činnost jakkoliv komentovat,“ opakuje dokola na doplňující otázky jedinou odpověď Vladimír Lukovský z tiskové služby ministerstva obrany.