Pospíšil: Zpráva BIS se týká několika soudců, podám kárné žaloby

Praha – Prohlášení Bezpečnostní informační služby ohledně korupce a klientelismu v justici se prý týká méně než deseti soudců, v pořadu Impulsy Václava Moravce to uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Chápe prý rozhořčení zástupců justice, kterým vadí, že se z jednotlivých případů udělal obecný závěr o zkorumpovanosti soudců a státních zástupců.

Pospíšil však od tajné služby dostal i konkrétní informace ohledně manipulace se spisy, některé kauzy tak mohli soudit soudci, kteří na nich měli nějaký zájem. Tyto informace zřejmě povedou k podání kárných žalob. Opět však podle ministra jde pouze o několik případů. 

BIS ve své výroční zprávě za rok 2010 napsala, že je justice zatížena korupcí, vynášením citlivých informací, pochybnými kontakty s podsvětím i liknavostí vrcholných představitelů. Vzhledem k zákonem vymezenému postavení soudců a státních zástupců však tato činnost zůstala nepotrestána. 

Pospíšil uvedl, že ho zpráva nepřekvapila. Podobné informace od kontrarozvědky prý dostal už několikrát. Ministerstvo už na základě informací BIS připravuje novely, které mají korupci a propojenost s podsvětím omezit. Plánuje změnit zákon o znalcích a tlumočnících či vytvořit nová pravidla pro výběr soudců a pro přidělování věcí na soudy.