„Situaci se snažíme řešit komplexním pohledem jednak na sociální práci, jednak na bezpečnostní politiku,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek k chystané strategii, kterou by měla vláda projednávat v následujících týdnech.
Svou roli by ve vládní strategii mělo sehrát i ministerstvo školství. Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové má přispět k tomu, aby děti z postižených lokalit začaly chodit do normálních škol, a věnovat prostor finanční výchově. Vychází se z předpokladu, že by pro příště neupadali do finanční nouze a dluhových potíží. Právě zadluženost obyvatel je dnes jedním z hlavních problémů sociálně vyloučených lokalit.
Člověk v tísni: Je potřeba radit i dospělým
Odborníci ale upozorňují, že takový přístup není dostatečný. „Nemůžeme se spolehnout pouze na to, že tu populaci vzděláme. První výsledky se objeví až za dvacet let, a navíc jsou lidé, kteří jsou nevzdělatelní,“ podotknul analytik Člověka v tísni Daniel Hůle s tím, že bude potřeba zajistit také protidluhové poradenství pro dospělé.
Jsou to právě dluhy, co vytváří začarovaný kruh. Na venkov a do periferních oblastí Česka (Janov v Litvínově, Šluknovsko, Havířov) se zadlužení a chudí lidé přesouvají kvůli levnějšímu bydlení a nižším nákladům. Takzvané sociální vyloučení lidí je ale tím horší, čím chudší je region, do něhož se dostali. Právě Ústecký kraj se přitom dlouhodobě potýká s jednou z nejvyšších nezaměstnaností v Česku.
