Rakousko povolilo, aby byl Vaškůj stíhán v kauze Urbanové

Přerov – Rakouské ministerstvo spravedlnosti souhlasí se stíháním podnikatele Romana Vaškůje v kauze údajného podplácení Marcely Urbanové, hlavní svědkyně v korupční kauze někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Na rozhodnutí čekali policisté. Vydat jej muselo Rakousko proto, že na jeho území byl podnikatel na základě mezinárodního zatykače letos zadržen. Vyšetřování v kauze, která trvá již několik let, se tak může rozjet naplno.

Vaškůje s Petrem Šmiřákem sice již okresní soud za pokus uplácení někdejší sekretářky Čunka odsoudil, krajský soud však případ vrátil státnímu zástupci do přípravného řízení.

Vaškůj vyšetřování policistům zkomplikoval svým útěkem do zahraničí před trestem za rozsáhlé daňové úniky, který mu již dříve uložil brněnský krajský soud. V březnu byl zadržen ve Vídni a pak předán české policii. V kauze Urbanové však museli policisté vyčkat na povolení vydání Vaškůje i pro tuto kauzu. Podle přerovského státního zástupce Miroslava Stokláska jej obdrželi na začátku září. „Rozhodnutí nám umožňuje vést právoplatně dál trestní stíhání vůči němu. Prvotně byl totiž zatčen pro potřeby výkonu trestu za daňový delikt. Tímto rozhodnutím se můžeme naplno pustit do vyšetřování a nějakým způsobem jej ukončit,“ uvedl Stoklásek.

Přerovský soudce Jiří Barbořík uznal loni v lednu Vaškůje a Šmiřáka vinnými z pokusu uplatit Urbanovou, aby vzala zpět výpověď vůči Čunkovi, že v roce 2002 převzal půlmilionový úplatek. Petru Šmiřákovi ze Vsetína uložil soud trest 15 měsíců vězení. V případě Vaškůje však soud pouze vynesl verdikt o vině, protože Vaškůj byl již odsouzený za daňové úniky na 7,5 roku vězení. Vyšší trest už tedy dostat nemohl.

Marcela Urbanová
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Olomoucký krajský soud však původní rozsudek loni v červenci zrušil a vrátil věc státnímu zástupci do přípravného řízení, tedy ještě před podáním obžaloby. Podle odvolacího soudu celý případ dozoroval místně nepříslušný státní zástupce. Kauzu vedlo a obžalobu podávalo přerovské okresní státní zastupitelství. Podle soudu případ měli od okamžiku obvinění Vaškůje dělat žalobci ve Vsetíně. 

Oba muži se podle soudu pokusili Urbanovou přesvědčit, aby vzala zpět svou výpověď, podle které přijal Jiří Čunek v roce 2002 ještě jako starosta Vsetína půlmilionový úplatek od firmy H&B Real. Právě na základě jejího tvrzení jej totiž policie obvinila. Za to, že Urbanová podepíše čestné prohlášení, jí údajně nabízeli peníze i další výhody a přinesli jí rovněž Čunkův omluvný dopis s jeho údajným podpisem. Urbanová to ale ohlásila policii. Muži se hájili tím, že šlo o cílenou provokaci. Chtěli prý Urbanovou přimět, aby si sama řekla o úplatek a tím se zdiskreditovala. Známý podnikatel Vaškůj si nyní odpykává trest ve výši 7,5 roku za podvody s palivy se škodou bezmála tři čtvrtě miliardy korun.