Soud zrušil čtyřletý trest pro expolicistu za braní úplatků

Plzeň - Odvolací soud v Plzni zrušil ve středu rozsudek v případu bývalého policisty Radka Kocába, který byl loni odsouzen za braní úplatků ke čtyřem letům vězení. Karlovarský okresní soud, který se případem zabýval tři roky, teď bude muset v dané věci rozhodnout znovu. Informaci přinesl deník Právo.

Soud v Karlových Varech v listopadu 2010 potrestal bývalého příslušníka tamní cizinecké policie Kocába za to, že v rozporu se zákonem a za úplatky legalizoval pobyt cizinců v Česku. Kocáb měl nelegální činností získat téměř 4,2 milionu korun. Podle plzeňského krajského soudu ale neměl okresní soud pro kategorický závěr o vině obžalovaného dostatek podkladů. „Proto jsme rozsudek zrušili s tím, aby doplnil dokazování,“ řekl deníku předseda odvolacího senátu Pravoslav Polák.

Z provedených důkazů například není patrné, jestli peníze nalezené u Kocába skutečně pocházejí z nezákonné činnosti, za kterou byl potrestán. „Nelze třeba vyloučit, že obžalovaný mohl podnikat bez vědomí svých nadřízených nebo kořistit z trestné činnosti jiné osoby,“ uvedl Polák.

Případ se nedostane zpět k původnímu soudci Tomáši Mahrovi, který je na rodičovské dovolené. Pokud tedy státní zástupce nebo Kocáb nebudou souhlasit s přečtením protokolů z minulých hlavních líčení, bude se možná celá kauza muset projednávat znovu od začátku.