Národní technické muzeum představuje unikátní kolekci psacích per

Praha – Národní technické muzeum otevřelo novou expozici s názvem Parker - čím se psaly dějiny. Chce tak představit nejen historii psacích potřeb, ale také ukázat skutečné unikáty, kterými státníci podepisovali významné mezinárodní dokumenty. Na výstavě nechybí psací pero vyrobené ze stříbra a nalezené ve vraku španělské flotily potopené roku 1715 či unikátní Space Pen, jehož součásti pocházejí z vesmírného odpadu průzkumné rakety Atlas. Vůbec nejstarším exponátem je pak pero (nebo spíše husí brk), kterým byl v roce 1648 podepsán Vestfálský mír.

Návštěvníci mohou obdivovat i psací pera, kterými Michail Gorbačov a George Bush podepsali smlouvu o omezení strategických zbraní a vzájemném obchodu. Vrchol víčka každého pera zdobí safír představující nově zrozenou hvězdu – novu. Jde o vůbec první případ, kdy Parker na svá pera umístil vzácný kámen. Pera jsou personalizována podpisy obou prezidentů, které jsou vyryty do víčka pera a vyplněny černým lakem. Pro tuto zvláštní událost vznikly i speciální kazety z amerického černého ořechu s prezidentskými pečetěmi obou zemí vygravírovanými laserem do dřeva.   

Zájemci si mohou prohlédnout i pera z limitovaných sérií a mohou se zapojit do originálního soutěžního projektu autorského psaní příběhu značky Parker s Davidem Zábranským, nositelem ceny Magnesia Litera. 

Video Reportáž Jitky Szászové
video

Reportáž Jitky Szászové

Výstava je koncipována do několika tematických bloků. Jeden z nich připomíná jedinečný design včetně různých legendárních modelů, jakým je například pero Parker 51, předloha dobře známých kopií v podobě takzvaných čínských per. Pod hlavičkou Parker Duofold zase vznikají limitované a sběratelské edice per, které jsou vždy vyráběny v omezeném počtu a reprezentují originalitu v podobě technologie, ručního zpracování a užitých drahých materiálů. 

Expozice potrvá v Národním technickém muzeu až do 29. ledna příštího roku. Návštěvníci si mohou i vyzkoušet, jak se některými současnými psacími potřebami značky Parker píše. Na dva víkendy (15.–16. října a 26.–27. listopadu) jsou plánovány speciální workshopy věnované výstavě.