Na Chrudimsku se zabil paraglidista, na Blanensku spadl ultralight

Žlebské Chvalovice/Kotvrdovice - Třiačtyřicetiletý paraglidista se v sobotu večer zabil při pádu u Žlebských Chvalovic na Chrudimsku. Po rozsáhlém pátrání bylo jeho tělo nalezeno dnes kolem půl páté. Na místo byli přivoláni odborníci z Ústavu pro civilní letectví. Tělo paraglidisty bylo nutné vyprostit, policie nařídila také soudní pitvu. Odpoledne se v Kotvrdovicích na Blanensku zřítil ultralehký vrtulník, šestačtyřicetiletý pilot utržil pouze lehké zranění. Nehodu pravděpodobně způsobila technická závada na motoru stroje.

Muž z Chrudimska odjel z domova v sobotu v 16:00, když se dlouho nevracel a nebral mobilní telefon, manželka nahlásila policii ve 21:30 jeho zmizení. „Bylo vyhlášeno pátrání, do kterého se zapojil i vrtulník. Nejdříve bylo nalezeno odstavené vozidlo a ráno padák ve větvích stromů. Muž byl po pádu na místě mrtev,“ uvedl mluvčí chrudimské policie Lukáš Maier.

Nehoda v Kotvrdovicích se stala před čtvrtou odpolední. Stroj s označením Kompres CH7 se zřítil při startu. Pilot utrpěl pohmožděniny, s nimiž byl neprodleně převezen do jedné z brněnských nemocnic. „Výše způsobených škod nebyla dosud vyčíslena,“ dodal mluvčí policie David Chládek. Přesnou příčinu neštěstí zjistí pracovníci letecké inspekce. Na místě zasahovali také hasiči, kteří přečerpávali palivo z poškozených nádrží.

Letecká vášeň si v Česku letos vyžádala již řadu životů

11. června - V Syrovicích na Brněnsku spadlo asi z dvacetimetrové výšky na pole rogalo. Jeho pilot na místě zemřel.

28. června - U Velešína na Českokrumlovsku havaroval motorový padák, takzvaný paraglid. Jeho pilot nehodu nepřežil. Příčinou bylo zřejmě pilotovo pochybení.

11. července - V Brně-Medlánkách se zřítilo ultralehké sportovní letadlo, v němž zahynul bývalý hokejový reprezentant Jaroslav Jiřík (71), první Čech, který hrál v NHL. Stroj se zřítil krátce po startu do pole s obilím. 

16. července - U Nové Pece na Prachaticku havaroval ultralehký letoun a začal hořet. Oba členové jeho posádky v dalších dnech svým zraněním podlehli.

17. července - Na Černé hoře u Janských Lázní v Krkonoších zahynul paraglidista, který se zřítil při letu. Příčinou pádu byl asi prudký klesavý proud vzduchu.

19. července - Při pádu malého sportovního letadla na Rokycansku na místě zemřeli dva muži, kteří byli na palubě. Stroj spadl na pole mezi obcemi Osek, Volduchy a Díly. 

28. srpna - U Stanovic na Karlovarsku spadlo malé motorové letadlo, které během letu začalo hořet. V jeho troskách zemřeli dva lidé. 

31. srpna - Jedenašedesátiletý paraglidista zemřel při pádu svého stroje na letišti Stichovice v Mostkovicích na Prostějovsku. Nehoda se stala při samostatném výcvikovém školním letu.