VFN při tendrech opakovaně porušovala zákon

Praha - Všeobecná fakultní nemocnice, kterou vede bývalá ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, při svých nákupech dlouhodobě porušovala zákon o veřejných zakázkách. Vedení nemocnice na to upozornil přímo její vlastní interní audit. Vedoucí oddělení interního auditu pak přišel o místo, podle ředitelky to spolu ovšem nesouvisí.

Audit upozornil mimo jiné na případ, kdy se osmimilionová zakázka na opravu oken dělila na několik menších, aby nemocnice nemusela vypisovat tendr. U dalšího výběrového řízení zase vyhrál kandidát s nejvyšší cenou, a to přesto, že nesplnil jedno z hodnotících kritérií. „Zjištěné a zprávou jmenovitě uvedené nedostatky… mohou být i jednotlivě kvalifikovány jako jednání korupčního charakteru nebo vytvářející předpoklady pro takové jednání,“ píše se v interním auditu. 

Veřejné zakázky ve Všeobecné fakultní nemocnici už prošetřuje policie, protože je zde podezření z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. O zakázky se zajímá i antimonopolní úřad a také ministerstvo financí. „Můžu potvrdit, že ministerstvo financí obdrželo písemné oznámení o závažném porušení zákona o veřejných zakázkách,“ uvedla mluvčí Veronika Lukášová. 

Video Reportáž Terezy Kručinské
video

Reportáž Terezy Kručinské

Ministerstvo zdravotnictví teď čeká na výsledky druhého auditu, který si Všeobecná fakultní nemocnice nechala vypracovat. Zajímat ho budou především opatření, se kterými nemocnice přijde. Za Danou Juráskovou v čele nemocnice ale zatím resort stojí. Podle mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně už v nemocnici déle než rok probíhají výrazné personální změny. 

Těmi také Jurásková vysvětluje odchod vedoucího auditora: „Členové vedení VFN ve jmenovaných funkcích musí nově pod mým vedením projít výběrovými řízeními. Pozice vedoucího oddělení vnitřního auditu a kontroly je součástí vedení nemocnice, tedy logicky musí výběrovým řízením projít také.“ Navíc prý nemocnice s ohledem na výsledky auditu nastavila nový systém zadávání zakázek a některé zpochybňované tendry nemocnice zrušila.