Těhotné studentky to mohou mít v budoucnu snazší

Praha - Připravovaná novela vysokoškolského zákona by mohla usnadnit situaci ženám, které během studia na univerzitě otěhotní. Poslankyně Anna Putnová (TOP 09) totiž navrhuje, aby se studentkám, které se v této životní situaci ocitnou, doba péče o dítě nezapočítávala do řádné doby studia. Studentky by se tak vyhnuly placení za prodlužování studia. Ministr školství Josef Dobeš už návrhu vyslovil svou podporu.

„Studentky by měly vědět, že mateřství je oceňováno a že mají možnost během studia mít děti,“ zdůvodnila ve zkratce svůj návrh poslankyně Anna Putnová. Roční poplatky za prodloužení doby studia o více než jeden rok mohou být pro studentky poměrně významnou položkou. Například studentka zubního lékařství v Praze za semestr zaplatí přes 26 tisíc korun. Mladé ženy proto kvůli dítěti často raději své studium přeruší, čímž ale ztrácejí statut studenta a výhody s tím spojené.

Novinka by se měla týkat pouze těch žen, které se staly matkami během standardní doby studia. Pokud návrh uspěje, mohl by platit už od akademického roku 2012/2013. Návrh na podporu mateřství u vysokoškolaček vítá třeba i stínová ministryně pro lidská práva Michaela Marksová Tominová (ČSSD): „Ve vyspělých zemích se ukazuje jako problém, že vysokoškolsky vzdělané ženy jsou ty, které často zůstávají bezdětné.“

0Ministr školství Josef Dobeš: „Já jsem připravený kdykoliv ten návrh přijmout a včlenit ho do celého zákona.“


Video Reportáž Jitky Szászové
video

Reportáž Jitky Szászové