Konec výmluv na osobu blízkou řidičům trumfy nebere

Praha – Cílem zákona zamezujícího výmluvám řidičů na osobu blízkou mělo být snazší trestání dopravních přestupků. Díky němu se ale může stíhání řidičů dokonce ještě prodražit, někteří z nich už spolu s odborníky dokonce našli v nových paragrafech kličky. Zhruba půl milionu řidičů se každý rok vymlouvá na osobu blízkou, když je při přestupku zachytí kamera a dorazí jim obsílka.

Jedním z fíglů hříšníka je znovu výmluva, tentokrát však místo osoby blízké uvede řidič osobu velmi vzdálenou. Cizince ze zapadlého kouta světa pak má úřad dohledat a vyzpovídat. „Řízení se prodlužuje, doručování je problematické, takže se nám protahují veškeré lhůty a z hlediska ekonomičnosti se také prodražují,“ domýšlí důsledky vedoucí pražského oddělení správního řízení Milan Hubka.

Další možnost nabízí řetězení viníků, při podání vysvětlení rozvíří dotyčná osoba (osoba A) předem domluvený kolotoč se svými známými. Na úřadě uvede, že vůz půjčil osobě B. Osoba B tuto informaci potvrdí, jenže přidá své tvrzení, že vypůjčený vůz předala osobě C, která zas prohlásí, že vůz převzala, ale řídila ho v rozhodnou chvíli osoba D, a tak se dá pokračovat až ke konci abecedy osob a zpět. Na rozpletení jakkoli složitých vysvětlení má totiž úřad pouze rok, což mu v tuto chvíli nemusí vůbec postačit.

Zástupce řidičů v přestupkových řízeních Jindřich Brůček pro ČT: "Jsem si jistý, že do půl roka se znalost zákona mezi lidmi rozšíří a zase se vše vrátí do původních kolejí.


A ještě jednodušší způsob, o němž se diskutuje, nabízí možnost uvést ve vysvětlení někoho jiného, který už na rozdíl od provozovatele vozidla výmluvu na osobu blízkou využít může. „Tu odpovědnost nese provozovatel vozidla, na tom to musí stát. Ale uvidíme, pokud praxe ukáže, že zákon nedostačuje, no tak je naší povinností ho znovelizovat,“ komentuje situaci náměstek ministra dopravy Ivo Toman. Toman ještě v nedělních Otázkách Václava Moravce prohlásil, že o možnostech, jak se zákonu vyhnout, zatím neví. Dnes už připustil, že po odvysílání pořadu mu emailovou korespondencí některé podněty přišly.

Video Reportáž Jana Šenkýře
video

Reportáž Jana Šenkýře