Nečas chce ovlivnit poměry ve středočeské ODS, tvrdí Fuksa

Praha – Premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas chtěl dnešním odvoláním ministra zemědělství z funkce změnit poměry ve středočeské organizaci ODS a oslabit tak zdejší pozici Petra Tluchoře. Myslí si to sesazený šéf rezortu Ivan Fuksa. Pracovní nedostatky, kterými předseda vlády dnes novinářům své rozhodnutí vysvětloval, někdejší člen kabinetu odmítl.

„Má být ovlivněna situace na regionálním sněmu středočeské organizace ODS,“ prohlásil Fuksa s tím, že jeho stranická buňka je poslední, která nesouhlasí s úpravami stanov a prodlužováním mandátu stávajícího managementu ODS. Fuksa a několik dalších členů středočeské organizace na výkonné radě ODS hlasovali proti návrhu předsedy strany, který změny prosazoval. „Byla to zřejmě pro pana premiéra poslední kapka,“ dodal. 

Nadcházející regionální sněm občanských demokratů je podle Ivana Fuksy klíčový. Měly by se zde nejen probírat sporné stanovy a mandát nejvyššího stranického předsednictva, ale také volit předsednictvo středočeské organizace či debatovat o nominaci lídra kandidátky do krajských voleb. „Většinový názor v naší organizaci stojí za Petrem Tluchořem a možná to je možnost, aby se situace uvnitř Středních Čech přepólovala,“ uvedl o svém odvolání bývalý ministr Ivan Fuksa. 

Petr Nečas na konferenci starostů a primátorů v Brně
Zdroj: ČTK
Autor: Igor Zehl

Premiér mu prý při sesazení z fuknce sdělil, že se jejich politické kroky rozešly, a proto už nemůže sedět v jeho vládě. Přesněji však podle Fuksy šéf kabinetu ministrova pracovní pochybení nespecifikoval. Petr Nečas byl sdílnější při dnešním tiskové konferenci, kde vyjmenoval několik aspektů, které Ivanovi Fuksovi vyčítal. 

Fuksa byl údajně pro Nečase zklamáním. Měl být v kabinetu jedním z ekonomických expertů občanských demokratů, jednotlivá zasedání vlády ale podle premiéra pouze promlčel a vyjadřoval se pouze k zemědělským tématům. Bývalý šéf rezortu má na věc jiný pohled. „Není to úplně stoprocentně pravda,“ upozornil s tím, že se nevyjadřoval pouze k otázkám týkajících se rezortů obrany a vnitra.

Video Rozhovor s Ivanem Fuksou
video

Rozhovor s Ivanem Fuksou

Neshody mezi oběma politiky zřejmě panovaly také kolem tendru na sanaci ekologických škod.  Nečas bývalému ministrovi vytkl, že se při projednávání zakázky ve vládě „významně mlčel“ a spíše nynější podobu tendru podporoval. Fuksa ovšem konstatoval, že do diskuze vstoupil s poznámkou, že do ekologické zakázky by nejvíce měla mluvit inspekce životního prostředí. „Pan premiér to nejspíše vyhodnotil tak, že jsem zasáhl proti ministrovi Drobilovi,“ myslí si Fuksa.