Kanada odkládá rušení víz pro Čechy, sleduje Šluknovsko

Praha - Nový azylový systém Kanady, který by Čechům opět umožnil cestovat do země bez vízové povinnosti, bude spuštěn až v červnu příštího roku. Informaci přináší v ranním vydání server Aktuálně.cz, kterému ji potvrdila kanadská velvyslankyně v Česku Valerie Raymondová. Raymondová zároveň upozornila, že ambasáda sleduje dění ve Šluknovském výběžku. Ottawa víza pro české občany obnovila v červenci 2009 kvůli zvýšené imigraci českých Romů, kteří si stěžovali na rasovou diskriminaci v Česku a žádali o kanadský azyl.

„Přestože kanadská vláda dříve oznámila, že nový azylový systém bude implementován koncem roku 2011, aktuálně se systém připravuje tak, aby byl spuštěn v červnu 2012,“ řekla Aktuálně.cz Raymondová. Kanada už dříve podmínila bezvízové cestování zavedením své azylové reformy. Ani to ale podle Raymondové neznamená automatický konec víz. Rozhodovat mají hlavně daná kritéria, jako jsou „sociální a ekonomická situace v zemi nebo bezpečnostní otázky“.

Velvyslankyně zároveň uvedla, že ambasáda se zajímá o situaci ve Šluknovském výběžku, který v poslední době zažívá etnicky vyhrocené nepokoje. „Velvyslanectví Kanady situaci ve Šluknově monitoruje,“ řekla serveru. Přímé odpovědi na otázku, zda mohou mít sociální nepokoje na severu Čech vliv na zrušení víz, se vyhnula. „Vízová politika Kanady je založena na hodnocení jednotlivých států na základě daných vízových kriterií jako např. socio-ekonomický profil, migrace, cestovní doklady, bezpečnostní otázky a pohraniční režim,“ dodala.

Demonstrace ve Varnsdorfu
Demonstrace ve Varnsdorfu
Více fotek
  • Demonstrace ve Varnsdorfu autor: Libor Zavoral, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/29/2846/284536.jpg
  • Policie dohlíží na demonstraci ve Varnsdorfu autor: Libor Zavoral, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/29/2846/284592.jpg
  • Protestní pochod ve Varnsdorfu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/29/2846/284517.jpg
  • Petr Nečas na Šluknovsku autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/29/2888/288716.jpg

Míru integrace Romů v Česku začátkem letošního roku zkoumali kanadští imigrační experti. Kromě úředníků se sešli i s českými představiteli neziskového sektoru, kteří pracují s českými Romy. Například s romským aktivistou Karlem Holomkem, odbornicí na extremismus Klárou Kalibovou nebo s představiteli humanitární společnosti Člověk v tísni. Jejich návštěva ale zatím neměla žádný konkrétní výsledek. „Zprávu má stále kanadská vláda, pracuje se na ní. Zatím nebyla uveřejněna,“ řekl Aktuálně Tebrakovský.

Česko se ve věci zrušení víz domáhá pomoci Evropské unie. Brusel však volí spíš slova podpory než důrazný tlak na Ottawu.