Jestli se otevře Drobilova kauza, policie jej bude chtít stíhat

Praha - Pokud Nejvyšší státní zastupitelství dá pokyn k otevření kauzy kolem Státního fondu životního prostředí, policie bude žádat o vydání místopředsedy ODS Pavla Drobila k trestnímu stíhání a zbavení poslanecké imunity. V dnešních Otázkách Václava Moravce to oznámil ředitel protikorupčního útvaru Tomáš Martinec, podle něhož je policie připravena zahájit trestní stíhání Drobila. Případ se týká údajného podplácení odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka ze strany Drobila, bývalého ministra životního prostředí.

Nejvyšší státní zastupitelství si vyžádalo podklady k případu, na jejich základě pak rozhodne, zda nařídí kontrolu skončené věci. Policie Drobilův případ odložila, následně se však dostala do sporu se státním zastupitelstvím o to, zda jednala, či nejednala na jeho pokyn.

Michálek loni v prosinci upozornil na údajnou korupci na SFŽP prostřednictvím tajných nahrávek. Drobilův poradce Martin Knetig na nich popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Michálek pak řekl o svých podezřeních ministrovi i s tím, že si rozmluvy nahrál. Drobil ho údajně požádal, aby záznamy zničil, a na oplátku mu nabídl místo svého náměstka.

Video Otázky Václava Moravce
video

Otázky Václava Moravce

Drobil se kvůli aféře distancoval od Knetiga. Tvrdil, že poradce nejednal na základě jeho instrukcí. Odvolal také Michálka kvůli tomu, že rozhovory nahrával a záznamy pustil do médií. Nahrávky totiž zveřejnila Mladá fronta Dnes. Ministr po dohodě s premiérem Petrem Nečasem (ODS) rezignoval, všechna svá obvinění však odmítl.