Zdravotnické odbory trvají na zvýšení mezd, jinak neručí za smír

Praha – Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková dnes ohlásila, že zdravotnické odbory budou požadovat navýšení platů pro lékaře, ale i další zdravotníky o deset procent. Pokud prý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) nesplní uzavřenou dohodu, nemohou odbory garantovat sociální smír, řekla Žitníková po jednání tripartity.

„Za odbory jsme nepožadovali nic jiného než naplnění memoranda a příslibu pana ministra Hegera, že zvýší platy lékařům o deset procent a adekvátně k tomuto zvýšení zvýší také platy ostatním zaměstnancům ve zdravotnictví,“ řekla Žitníková. Neuspokojila ji prý informace ministra zdravotnictví, že vláda nemíní řešit další kroky k naplnění tohoto požadavku.

Navýšení platů podle ní není možné realizovat z vnitřních zdrojů nemocnic, protože ty prý peníze nemají. Žitníková navrhuje, aby se to řešilo změnou úhradové vyhlášky, o které dnes tripartita jednala. Podle podkladů, který ministerstvo zdravotnictví na jednání připravilo, by návrh úhrad na rok 2012 v souhrnu neměl překročit objem prostředků pro letošní rok. „Ráno jsme dostali přímo na stůl materiál, který řešil úhrady na příští rok,“ řekla Žitníková. S návrhem nesouhlasí, protože při zachování stávajícího stavu se prý propadnou příjmy nemocnic při započítání inflace a nárůstu daně z přidané hodnoty o 7,5 procenta.

Dagmar Žitníková
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Navýšení platů by mělo čekat zaměstnance v sociálních službách. Po tripartitě to řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Na sociální služby by příští rok mělo jít ze státního rozpočtu 6,1 miliardy korun, tedy stejná částka jako letos. Poskytovatelé sociálních služeb přitom podle podkladových materiálů pro jednání požadují 10,26 miliardy korun.