Očkovací vakcíny nebudou muset kupovat pediatři

Praha – Vakcíny pro povinné očkování budou až do aplikace majetkem distributora, nebudou je tedy muset nakupovat zdravotní pojišťovny ani pediatři. Vyplynulo to z pátečního jednání na ministerstvu zdravotnictví, o kterém dnes informoval Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Už dříve se rozhodlo, že od 1. ledna očkování nebude hradit stát, ale zdravotní pojišťovny, zatím ale nebylo jasné, kdo očkovací látky nakoupí. Pediatři to odmítali, protože nákup by pro ně představoval finanční zátěž.

„S distributorem budou ve spojení přímo praktičtí lékaři, kteří si budou látky objednávat tak, jak je budou potřebovat. Praktičtí lékaři nejsou zařízeni na to, aby látky skladovali dlouhodobě,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Distributoři podle něj naopak skladování vakcín zvládají bez problémů. „Umí zařídit i to, aby se očkovací látky rozvážely v nějakém rozumném tempu a tak, jak jsou potřeba,“ dodal Heger. 

K urychlenému jednání o tomto problému vyzvali ministerstvo lékaři na konci září. Vakcíny odmítli kupovat sami především kvůli velké finanční zátěži. „Také jsme se obávali, že může dojít k výkyvům v cenách, očekává se například změna DPH od 1. ledna,“ řekla místopředsedkyně České vakcinologické společnosti Hana Cabrnochová. 

V České republice stojí ročně povinné očkování zhruba půl miliardy korun, děti do 15 let dostávají celkem osm injekcí proti devíti různým nemocem.