Schwarzenberg na Hradě, k aktivitě TOP 09 vyzval Trautenberg

Hradec Králové – Na výzvu šéfa poslaneckého klubu TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petra Gazdíka vyslovil dnes sněm TOP 09 jednohlasnou podporu svému předsedovi Karlu Schwarzenbergovi, aby kandidoval na funkci prezidenta. Schwarzenberg ve svém projevu kandidaturu přijal s tím, že se pokusí i přesto, že jej práce ve straně i na ministerstvu baví, uspět. Bohuslav Sobotka v reakci pro ČT uvedl, že Karel Schwarzenberg ve funkci prezidenta nepřinese České republice nic nového. Delegáti ve svých projevech zejména zdůrazňují, že je potřeba lépe vysvětlovat reformy lidem. V souvislosti s blížícími se volbami předseda strany Karel Schwarzenberg upozornil, že strana si musí dát pozor na lidi, kteří by ji mohli poškodit, případně ji použili jako výtah k moci. Nové vedení budou delegáti volit zítra, širokou podporu má dosavadní duo Schwarzenberg-Kalousek. Výsledky hlasování budou známé v neděli dopoledne. Své dvoudenní jednání zahájil Miroslav Kalousek v roli Trautenberga.

„Chci pevně věřit, že budeme mít možnost volit jednoho, o němž nemusí nikdo z vás pochybovat, že by se v budoucnu styděl za svou volbu. Vyzývám vás, Karle Schwarzenbergu, abychom mohli volit prezidenta, kterého skutečně chceme. Kampaň pro něj bude více radostí než povinností,“ prohlásil dnes Gazdík. Poznamenal, že svá slova o prezidentských volbách nemá ještě oficiálně schválená orgány STAN. „Pro naše hnutí je pro tyto prezidentské volby jediný kandidát. Jediný,“ zdůraznil.


Schwarzenberg dal v minulosti najevo, že je ochoten účastnit se přímé volby hlavy státu. Dnes připustil, že bude kandidovat i v případě, že se politikům nepodaří přímou volbu v potřebné době prosadit a na počátku roku 2013 by nového prezidenta po Václavu Klausovi opět volili společně poslanci a senátoři. Za své přednosti pro prezidentskou funkci pokládá Schwarzenberg svou životem nabytou nezávislost a fakt, že by mu úřad „nestoupl do hlavy“.

Důvěra voličů je důležitá, braňme Kalouska „i v hospodě“

Schwarzenberg ve svém projevu poukázal na to, že TOP 09 získala nejdůležitější ministerské posty. Ty s sebou ale přináší spolu s prosazováním reforem nejtěžší břímě, dost lidí totiž stranu vidí jako „škrtače“, který lidem nepřeje. Proto je podle něj zásadní důvěra voličů. „Působí tu nezaměstnanost a jiné projevy krize, tím více musíme přesvědčovat občany, aby šli k volbám,“ uvedl Schwarzenberg s tím, že vyzval své spolustraníky, aby „i v hospodě“ bránili prvního místopředsedu strany a ministra financí Miroslava Kalouska. Ten je prý často vnímán jako „věčný zloduch české politiky“. „Je i na vás, abyste patřičně každému odpověděli. Aby lidé věděli, že za svým místopředsedou, který udělal nesmírně záslužnou práci pro TOP 09, opravdu všichni stojíme.“

Zdravotní a sociální reformu obhajovali před delegáty ministři zdravotnictví a práce a sociálních věcí za tuto stranu Leoš Heger a Jaroslav Drábek. Také ministr financí a první místopředseda strany Miroslav Kalousek hovořil o vládní snaze stabilizovat veřejné rozpočty. Předseda strany a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ve svém vystoupení odmítl v zahraniční politice program „proti všem“. „Nemůžete někam vstoupit jako slušný člověk do společnosti a říci, že jsme solidární pouze v době, když budeme těžit. Když budete mít těžkosti, tak se od vás odvrátíme a plivneme na vás. To myslím není správná politika,“ podotkl Schwarzenberg. 

V poslední době se Schwarzenberg několikrát dostal do názorového střetu se současnou hlavou státu Václavem Klausem. Prezident je znám svým rezervovaným postojem k evropské integraci. Schwarzenberg přitom odmítl, že by byl „eurohujer“, tedy nekritický příznivce EU. Česká republika však podle něj nemůže být izolovaná, musí se společně s celou unií snažit oživit vědu, výzkum a posílit konkurenceschopnost. Také ministr financí Kalousek dnes před delegáty sněmu mimo jiné zdůraznil, že konkurenceschopnost je alfou a omegou dalšího úspěchu České republiky. „Nemáme bohužel významné surovinové zdroje, nemáme naftu, nemáme nic tak zásadního, co některé země z chudých udělalo bohaté. To nejdůležitější, co máme, je zhruba 14 000 tun lidského mozku. To je naše nejdůležitější surovinová základna.“

„Nepostávat, nekoukat, makat,“ zavelel Kalousek jako Trautenberg

Samotný sněm začal jinou znělkou, která je ve stylu krkonošských pohádek. Krakonošem se na několik sekund stal předseda TOP 09, role Trautenberka patřila prvnímu místopředsedovi strany a ministru financí Miroslavu Kalouskovi. „Drábek, Heger, Besser, nepostávat, nekoukat, makat,“ zavelel Trautenberk, a tak začalo dvoudenní jednání.

Dopolední jednání patřilo hostům a zdravici prezidenta Václava Klause, který straně připomíná její významnou roli v koalici: „Vaši ministři vedou několik klíčových resortů a disponujete řadou viditelných politiků, kteří své zkušenosti v minulosti získali v různých politických formacích,“ stojí v prezidentově zdravici.

Zdravice Václava Klause: „Přeji vám, aby vaše strana byla spolehlivou a akceschopnou silou na naší politické scéně, a přeji vám, aby tento sněm k tomu významně přispěl.“


Videozdravici poslal sjezdu předseda ODS, premiér Petr Nečas. „Jsem přesvědčen, že přes všechny spory se nám práce daří dobře,“ vzkázal Nečas a zdůraznil, že TOP 09 je programově nejbližší stranou občanským demokratům. Na dálku zdravily koaliční partnery také Věci veřejné. „Přes těžkosti, které naši spolupráci občas provází, je třeba vyzdvihnout, že silný mandát, který tato vládní koalice dostala, umožňuje úspěšné plnění jednotlivých bodů programového prohlášení,“ vzkázala místopředsedkyně VV Karolína Peake.

Video Reportáž Jakuba Kalenského
video

Reportáž Jakuba Kalenského