Klaus na kongres ODS nepřijde, Topolánek dorazí

Praha – Prezident Václav Klaus se sobotního kongresu ODS nezúčastní. Předsedu ODS Petra Nečase ale požádal, aby občanským demokratům přečetl jeho zdravici. Podle mluvčího prezidenta Radima Ochvata nepojede Klaus ani na víkendový sněm TOP 09, také této vládní straně pošle jen svou zdravici. Přijede naopak bývalý předseda ODS Mirek Topolánek, který dostal osobní pozvání od Nečase. Na kongresu by měl vystoupit i s projevem.

„Obdržel jsem na rozdíl od loňska osobní pozvání předsedy Nečase a míním se jako oficiální host zúčastnit,“ uvedl Topolánek v tiskovém prohlášení. Bývalý předseda ODS se na kongresu chystá vystoupit s projevem. Loňského volebního kongresu strany se nezúčastnil. Stěžoval si na to, že mu pozvánka přišla jen mailem a neměl prostor k odpovídajícímu vystoupení. Delegáty ale tehdy oslovil v dopise, kde vyzval k personální obměně v ODS a podpořil Nečase jako svého nástupce.

Občanští demokraté se v sobotu sejdou v pražských Letňanech na nevolebním kongresu, který chtějí věnovat především debatě o situaci ve straně a přípravě na krajské a senátní volby v příštím roce. Kongres by také měl rozhodnout o tom, zda Nečasovi a jeho místopředsedům prodlouží mandát v čele strany do konce příštího roku. ODS by pak mohla nové vedení vybírat až po podzimních volbách.

Zakladatel ODS Klaus byl do roku 2008 i jako hlava státu čestným předsedou občanských demokratů. S ODS se ale před třemi lety rozešel a funkce čestného předsedy se vzdal. Vadila mu podle něj příliš proevropská politika strany a osoba tehdejšího předsedy Mirka Topolánka.

Vztah prezidenta k ODS se částečně zlepšil po loňském nástupu Nečase do čela strany. Ani loňského kongresu ODS, kde byl Nečas zvolen předsedou, se ale Klaus nezúčastnil. Svůj názor na směřování ODS prezident vyjádřil na dubnové oslavě dvaceti let ODS. Na pražském Žofíně tehdy vystoupil i Topolánek. Oba někdejší lídři strany prezentovali velmi odlišný pohled na tehdejší vládní krizi a spolupráci ODS s Věcmi veřejnými.