Odbory daly Hegerovi ultimátum na splnění platových slibů

Praha - Lékařské odbory začaly dnes před budovou ministerstva zdravotnictví odpočítávat čas, který daly ministru Leoši Hegerovi (TOP 09) na vyjádření, zda se dodrží slib a příští rok se platy zdravotníků zvednou. Doba vyprší v noci ze 4. na 5. listopadu. Pokud by odboráři nedostali kladnou odpověď, chtějí „se svých práv rozhodně domoci“. Řekl to šéf lékařských odborů Martin Engel. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Heger slib splní.

Na přidávání se odbory dohodly s ministrem na jaře v memorandu, které ukončilo protest Děkujeme, odcházíme. Tehdy dala výpověď čtvrtina nemocničních lékařů. „Já pořád chci věřit, že pan ministr je čestný člověk a závěry memoranda splní,“ uvedl Engel. Pokud by se zdravotníkům platy neměly zvednout, připravily odbory plán akcí. Představí ho v pondělí. O výpovědích je předčasné mluvit, řekl Engel.

Na Palackého náměstí postavili dnes odboráři figurínu Doktora Exoda, který symbolizuje hrozbu ochodu lékařů a sester z českých a moravských nemocnic. Je na ní digitální počitadlo, které odečítá zbývající čas. Při spuštění dnes v 10:30 na něm bylo 1,258.155 sekund. „Chceme využít posledního času před vydáním úhradové vyhlášky. Z ministerstva zaznívají protichůdné informace o zvyšování platů. Pan ministr má dva týdny na to, aby se jasně a konkrétně vyjádřil,“ řekl Engel. Varoval, že napětí v nemocnicích vzrůstá, odboráři chtějí mít jistotu, že memorandum splněno bude.

Figuríně po boku stáli rentgenolog Martin Mašek z nemocnice na Bulovce a zdravotní sestra Blanka Vycpálková z vinohradské nemocnice. Engel upozornil, že zatímco při jarních protestech provázeli figurínu lékař a figurantka oblečená za sestru, tentokrát je sestra reálná. Symbolizuje to připojení sester k protestu.

Ministr první část jarního memoranda splnil, letos lékařům tarifní platy stouply o 5 000 až 8 000 korun měsíčně. Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň připomněl, že reálně stouply příjmy lékařů až o 20 procent. Příští rok by měly stoupnout platy o deset procent nejen lékařům, ale všem zdravotníkům. Ministr ale už připustil, že ne všechny nemocnice budou peníze na navýšení platů mít. Tento týden řekl, že „zohlední“ navýšení platů a DPH v úhradové vyhlášce.

Peníze dostanou nemocnice a odboráři se obávají, že je ředitelé do platů zaměstnanců nedají. Engel připomněl, že memorandum podepsaly odbory s Českou republikou, ne s nemocnicemi, proto mají být peníze na platy ve vyhlášce přesně vymezeny, nemá to být na vůli ředitelů nemocnic.

Podle mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně se tak odbory „vlámávají do otevřených dveří“. „Ministr slib splní,“ řekl mluvčí. Podle něj by své sliby měli plnit ale i odboráři. Zavázali se, že budou podporovat reformy, podotkl Sršeň. Dodal, že by sami také měli usilovat o vyšší efektivitu ve zdravotnictví.