Před smrtícím únikem oxidu uhelnatého mohou varovat čidla s alarmem

Kaplice - Zdravotníci v jihočeské Kaplici dopoledne zachraňovali rodinu přiotrávenou oxidem uhelnatým. Tři ze čtyř členů nalezli v bezvědomí a skončili v nemocnici. Odkud plyn unikal, zjišťují policisté. Ti začátkem topné sezóny varují, že plastová okna a různé izolace, kterými si lidé vylepšují bydlení, mohou odvětrání jedovatých zplodin výrazně ztížit. Pomoci ale mohou čidla s alarmem.

Ne nadarmo se oxidu uhelnatému říká tichý zabiják. Není cítit, jeho nadýchání ale může mít vážné zdravotní následky, někdy až smrtelné. „Bohužel příznaky otravy oxidem uhelnatým jsou dost nenápadné. Začíná to únavou, motáním hlavy, potom lidé upadají do bezvědomí,“ prohlásil primář ARO v Nemocnici Na Homolce Michael Stern.

Pozor si dávejte na staré karmy

Třeba pan Petr se oxidem uhelnatým přiotrávil během dlouhé koupele. Na vině byla stará karma. „Za nějaký čas mi začalo hodně bušit srdce, tak jsem vylezl z vany, upadl jsem a od té doby už si nic nepamatuji. Odvezli mě na pohotovost a tam jsem ležel přes noc do rána na kyslíku,“ řekl. 

Michael Stern, primář ARO, Nemocnice Na Homolce: 

„Ten plyn je lehčí než vzduch a plní místnost odshora. Nejhorší je, když je vám špatně, se rychle postavit. Doporučuje se snažit se doplazit ke dveřím, kde by se měl člověk nadýchat čistšího vzduchu.“ 


Příčinou úniku zákeřného plynu může být technická závada, ale také nedostatečný přísun venkovního vzduchu, na kterém jsou plynové spotřebiče závislé. V bytech s některými plastovými okny a dokonalou izolací tak nastává problém. „Dříve byla okna netěsná, takzvanou infiltrací se mohl vzduch do místností dostávat volně prouděním z venkovního prostoru. Při instalaci těsných oken je infiltrace znemožněna,“ podotkl František Drkal z Ústavu techniky prostředí na ČVUT. 

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Pro umístění plynových spotřebičů s ohledem na přístup vzduchu platí jasné předpisy, jenže v případě zrekonstruovaných starých domů lidé mnohdy pouze vymění okna a bezpečností se nezabývají. Ani kotle po revizi nebo nové spotřebiče ovšem nejsou stoprocentní zárukou, že ke špatnému spalování nedojde. Jednoznačně vás tak na oxid uhelnatý upozorní jedině speciální a dnes již běžně dostupná čidla s alarmem.

Video Reportáž Lenky Drmotové
video

Reportáž Lenky Drmotové