Soud poslal muže za smrt čerpadláře na 13 let do vězení

Liberec – Za loupež na benzinové pumpě poslal liberecký krajský soud 35letého Borise Horáka na 13 let do vězení. Soud ho uznal vinným z loupeže s následkem smrti a z nedovoleného ozbrojování, při loupeži byl totiž zastřelen zaměstnanec pumpy. Policisté zadrželi pachatele letos v únoru, pomohly jim k tomu vzorky DNA. Horák se k činu přiznal jen částečně a proti rozsudku se odvolal.

Loupež na čerpací stanici v Londýnské ulici se odehrála v noci na 8. listopadu. Její průběh tehdy zachytila bezpečnostní kamera. Čerpadlář seděl za pokladnou a z jednotlivých záběrů vyplývá, že několik minut po 03:00 nad ním pachatel stál s pistolí. Na muže mířil osm sekund. O několik vteřin později už na místě stál jen zločinec. Ten bezprostředně poté směřoval k východu, nic si ale neodnesl. Oběť zemřela na průstřel plic a masivní krvácení téměř okamžitě.

Zadržený, který tehdy pracoval jako skladník, vypověděl, že večer před činem v několika libereckých restauracích vydatně popíjel alkohol a že si šňupl i nějaký bílý prášek, snad pervitin. Střelnou zbraň prý toho večera koupil v jedné z hospod. Muže na čerpací stanici se poté údajně rozhodl vystrašit, více si ale na událost nevzpomíná. Připustil, že výstřel mohl padnout poté, co se přepadený pokusil bránit. Libereckého státního zástupce ale svou výpovědí neovlivnil. „Jsem přesvědčen, že obžalovaný vstoupil do čerpací stanice jednoznačně v úmyslu zmocnit se pokladní hotovosti pod pohrůžkou použití střelné zbraně,“ uvedl Radim Kadlček.

„Svůj čin jsem neplánoval a jednalo se o zkrat způsobený požitím většího množství alkoholu a drogy a jsem přesvědčený, že se nebude nikdy opakovat,“ přečetl z listu obžalovaný na závěr soudního líčení a vzápětí se rozplakal. Znalkyně, která se případem zabývala s více než tříletým odstupem, připustila, že muž mohl mít v důsledku vypitého alkoholu „okno“ a na čin si nevzpomíná. Současně je však možné, že mohl nepříjemný zážitek vytěsnit, nebo si výpadek paměti vymýšlí, uvedla odbornice.

Vraha nakonec usvědčily vzorky DNA, které zanechal přímo u pultu. Při výstřelu se totiž poranil na prstu, ze kterého krvácel. Kriminalistům pak trvalo 3,5 roku, než zjistili, komu krev patří. Letos na jaře překvapeného Horáka zatkli přímo v jeho domě.

Muž byl v minulosti trestán za zpronevěru a před mnoha lety se dopustil i přepadení. Nyní je soudem stíhán ještě za jízdu pod vlivem alkoholu. V případě loupeže na liberecké čerpací stanici se obhajoba pokoušela prokázat, že pachatel chtěl čerpadláře jen postrašit. Argumentovala i uchopením zbraně viditelným na záběru z kamery. Na něm má střelec ukazovák a prostředník podél hlavně revolveru a na spoušti má prsteník.

Trest 13 let vězení pro něj žádal i státní zástupce Kadlček. Argumentoval mimo jiné i tím, že pachatel čekal, až z čerpací stanice odejde další muž, který tam tehdy byl. „Údajné doznání obžalovaného nepovažuji za doznání. Přiznává jen to, co je nutné,“ řekl žalobce v závěrečné řeči.  

Soud mu vyhověl z větší části, pouze obžalovaného poslal do mírnějšího typu věznice s ostrahou. Muž se podle senátu pokusil loupeží získat peníze a výstřel padl, když se mu čerpadlář pokusil sebrat zbraň a udeřit jej. „My jsme vyhodnotili jeho obhajobu, že chtěl pouze obsluhu čerpací stanice vystrašit, jako účelovou. Takovéto vystrašení si mohl odbýt v restauraci,“ konstatovala předsedkyně soudního senátu Eva Drahotová. Muži hrozilo vězení až na 18 let. „Zohlednili jsme určitou dávku projevené lítosti,“ dodala soudkyně. Případ teď míří před pražský vrchní soud.