Lukáš Kohout má jít znovu do vězení, neplnil podmínky propuštění

Česká Lípa – Organizátor protestů na Šluknovsku Lukáš Kohout má jít znovu do vězení. Podle Okresního soudu v České Lípě totiž nedodržoval pravidla podmínky udělené za dřívější přečiny, proto si má odsedět zbytek trestu. Kohout byl v minulosti Obvodním soudem pro Prahu 1 trestán za podvod a krádež. Za mřížemi má strávit ještě deset měsíců, přesně 297 dní. Dnešní rozhodnutí není pravomocné, Kohout si může proti rozhodnutí podat stížnost, kterou by se zabýval Krajský soud v Ústí nad Labem. Na dnešní jednání se Kohout bez omluvy nedostavil. Kohout počká na odůvodnění usnesení a poté hodlá podat stížnost.

„Nechová se řádně ve zkušební době podmínečného propuštění, takže nezbylo, než mu nařídit výkon zbytku trestu,“ prohlásila soudkyně Jarmila Urbanová. Kohouta před několika lety odsoudil Obvodní soud pro Prahu 1 za podvod a krádež. Trest nastoupil ve věznici ve Stráži pod Ralskem, po uplynutí části trestu pak byl podmínečně propuštěn.

Podle českolipské soudkyně ale Kohout nechodil na nařízené konzultace u probační a mediační služby, ani se nesnažil uhradit způsobenou škodu. „Zcela rezignoval na výkon trestu obecně prospěšných prací, ke kterému byl odsouzen v jiném trestním řízení,“ uvedla Urbanová.

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

Soud se proto ztotožnil se závěrem státního zastupitelství, že Lukáš Kohout nevede řádný život, neplní podmínky propuštění, a proto by měl nastoupit zpátky do vězení na zbytek trestu. „On (Kohout) na mediační službu prostě nedocházel a nekomunikoval s ní,“ tvrdí státní zástupce Libor Šuláň.

„Já nevím, co jsem porušil nebo neporušil. Počkám na písemné rozhodnutí soudu a zřejmě proti němu podám stížnost a pak uvidím, jak se s tím popere krajský soud. Je podivné, že jsem oznámil kandidaturu na hejtmana Ústeckého kraje a soud v této chvíli takto rozhoduje, čili soud se v podstatě chová jako v procesu s Miladou Horákovou,“ uvedl v reakci na dnešní verdikt Kohout, který však současně čelí další obžalobě. Děčínské státní zastupitelství ho viní z úvěrového podvodu.

Lukáš Kohout se „proslavil“ také tím, že se v minulosti vydával za poslaneckého asistenta tehdejšího poslance ČSSD Jana Kavana. Pod hlavičkou Poslanecké sněmovny objednával letenky, za které nezaplatil. Městský soud v Praze ho za to v roce 2006 odsoudil na 28 měsíců podmíněně se zkušební dobou na pět let. Obvodní soud pro Prahu 1 letos zamítl Kohoutovu žádost na obnovu řízení, znovu se jí bude zabývat pražský městský soud.

Do vězení se pak dostal kvůli podvodům a krádežím. Trest si odpykával ve věznici ve Stráži pod Ralskem. Podle ČT ale následně neplnil podmínky podmínečného propuštění, nenavštěvoval probačního úředníka ani se nesnažil uhradit škodu.

V posledních týdnech pak Kohout na Šluknovsku organizoval několik demonstrací namířených proti Romům sestěhovaným do ubytoven ve Varnsdorfu nebo v Rumburku. Některé pokusy demonstrantů dostat se k romským ubytovnám skončily střety s policií.