Senátem prošly třeba peníze na atestace lékařů i mzdy státních zástupců

Praha – Mladí lékaři zřejmě získají od státu lepší finanční podmínky pro další vzdělávání a dosahování atestace. Podle vládní novely, kterou dnes i přes výhrady ČSSD schválil Senát, bude stát dávat každý rok půl miliardy korun na jejich specializační studium. Stejně tak Senátem prošla novela, podle níž si chránění svědci budou moci ponechat od příštího roku svou novou identitu i poté, co skončí jejich ochranný režim. Počítá s tím vládní novela zákona o zvláštní ochraně svědka. Obě normy musí ještě podepsat prezident. Další novela, která míří z horní parlamentní komory k prezidentovu podpisu, odvíjí mzdy státních zástupců znovu od soudcovských platů. Žalobci budou od příštího roku dostávat 90 procent příjmu soudců, nikoli už násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Senát podle očekávání odmítl hlasy opozice zrušit zákon o neziskových zdravotnických zařízeních, který za pět let nebyl využit. Zrušení zákona navrhli koaliční poslanci v čele s Markem Šnajdrem (ODS), kteří mají sílu senátní veto přehlasovat ve sněmovně.

Sociální demokraté prosadili doprovodné usnesení, podle něhož novela neřeší problematiku kvalifikačních dohod s mladými lékaři. Podle brněnského onkologa Jana Žaloudíka (za ČSSD) si některá zdravotnická zařízení uzavření této dohody kladou jako podmínku, aby lékařům umožnila získání první specializované způsobilosti.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) slíbil tyto dohody „výrazně potlačit“. Podle Senátu by měl ale tuto problematiku znovu důkladně projednat se sdružením Mladí lékaři při přípravě obsáhlejší novely, kterou má ministerstvo předložit příští rok. Senát opoziční většinou také požádal ministra, hejtmany a ostatní zřizovatele o příkaz ředitelům nemocnic, aby nezahrnovali mzdu začínajících lékařů do nákladů na jejich specializační vzdělávání. Heger s tím souhlasil. Zároveň ale řekl, že pokud malá nemocnice vyplácí mzdu svému lékaři, který odjel na stáž, „tak to je jasný náklad na vzdělávání, bohužel“.

Státní zástupci znovu dostanou více na mzdách

Státním zástupcům přinese novela zvýšení mezd a zároveň snížení rozdílu mezi jejich platy a platy soudců. Už podle původního nastavení pobírali devět desetin soudcovských mezd, tento poměr však změnilo loňské rozhodnutí Ústavního soudu, které zrušilo úsporná opatření stanovená na rok 2010 pro představitele státní moci, soudce a státní zástupce. Z tohoto verdiktu vycházelo ministerstvo spravedlnosti i pro další roky. Stanovilo soudcům výpočet platů tak, aby na ně úsporná opatření dopadala mírněji. Podle úřadu by tak státní zástupci ale dostávali v letech 2012 až 2014 pouze zhruba 82 procent soudcovských mezd.

2Mzdy soudců se řídí zákonem o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu. Vypočítávají se pomocí koeficientu z platové základny, která od roku 2007 činí 56 847 korun. Například:

  • soudce okresního soudu s 10 lety praxe - přibližně 65 tisíc korun
  • soudce krajského soudu s 20 lety praxe - přibližně 87 tisíc korun
  • soudce vrchního soudu s 25 lety praxe - téměř 100 tisíc korun

Koeficienty se zvyšují funkcionářům soudů.


Nová identita svědkům zůstane

Trvale změněnou identitu by měli mít podle novely zejména lidé, kteří zruší souhlas s poskytováním ochrany, a přitom jim dál hrozí nebezpečí. Má jít i o případy, kdy člověk pod krycí identitou uzavřel manželství nebo zplodil děti. Novela rovněž upravuje používání krycích dokladů nebo vyplácení důchodů lidem s více identitami. Pro posouzení případů, kdy chráněnému člověku vznikne nárok na důchod, je nutné zajistit spojení identit tak, aby bylo možné správně rozhodnout o splnění podmínek pro přiznání některého z důchodů. Mělo by se tím zabývat specializované oddělení sociálního zabezpečení na ministerstvu vnitra.

Senát se rozhodl zpřesnit rozsah osobních údajů, na které bude mít nárok Český telekomunikační úřad (ČTÚ) podle novely zákona o elektronických komunikacích. Novelu proto vrátil sněmovně k novému projednání. Na záměru novely, která umožní ČTÚ vydražit kmitočty pro vysokorychlostní mobilní sítě, senátoři nic nezměnili. Novela mimo jiné stanoví podmínky pro aukci volných kmitočtů po ukončení analogového vysílání s cílem umožnit průhlednější výběr operátorů, kteří získají takzvanou digitální dividendu. Změny mají vést ke snížení ceny telekomunikací i datových přenosů až o 50 procent.

Senátoři dnes také zamítli návrh na již pátý odklad účinnosti služebního zákona, tentokrát o tři roky. Poslali ho zpět poslancům a prosazují to, aby platil podle dosavadních předpokladů příští rok. Objevují se sice hlasy, že už je zákon o úřednících ve státní správě přežitý, Senát ale chce, aby platila aspoň nějaká jeho forma. Cílem zákona je mimo jiné zlepšit postavení zaměstnaných úředníků a přispět k boji proti korupci.