Čeští vojáci se po 12 letech vracejí z Kosova

Praha - Uzavírá se 12letá kapitola, kdy čeští vojáci definitivně uzavřou svou misi v Kosovu. Působili tam v rámci mírových sil KFOR. S nimi končí také celá éra působení Čechů při konfliktech na Balkáně, v zemi zbyla už jen poslední stovka mužů. Během let se jich v zemi vystřídalo osm tisíc.

Vojáci na misi v Kosovu měli v posledních měsících jediný úkol - demontovat svou základnu v kempu Šajkovac a uvést plochu do původního stavu. Stovka mužů, technika a kontejnery se budou vracet do Česka přes Makedonii, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Slovensko. Cesta jim bude trvat tři dny. Doma je pak bude čekat slavnostní přivítání. Symbolicky tím končí 20letá mezinárodní mise na Balkáně.

Dvanáct let dohlíželi čeští vojáci na dodržování míru mezi znesvářenými etniky. V misi KFOR se v průběhu let vystřídalo více než 8 000 českých vojáků z 23 jednotek. Z centrální oblasti Kosova, kde Češi působili, se stahují vojáci i z dalších zemí. Příští rok chce NATO omezit počet sil v Kosovu z celkových 9 000 asi na 2 200. V zemi už budou působit jen mobilní jednotky, které se v případě konfliktu budou moci přesunout.