Kohout se cítí jako Havel a požádá o milost

Varnsdorf - Organizátor protiromských demonstrací Lukáš Kohout kvůli úternímu rozsudku českolipského soudu požádá prezidenta o milost. Kohout má jít na deset měsíců do vězení za neplnění náležitostí podmínečného propuštění z vězení. Byl odsouzen za podvod a poškozování cizích práv, z nápravného zařízení byl podmínečně propuštěn v roce 2010. Kohout tvrdí, že jeho uvěznění je pouze politické - prý jde o to, aby byl umlčen. Známý mystifikátor se také vyjádřil ve smyslu, že se cítí jako Václav Havel v době disentu. 

V úterních vyjádřeních se Kohout přirovnával k Miladě Horákové. Kohout podle soudu neplnil podmínky podmínečného propuštění, nenavštěvoval probačního úředníka ani se nesnažil uhradit škodu.

Proti rozhodnutí soudu chce podat stížnost. „Čekám na to, až dostanu písemné vyhotovení rozhodnutí, pak ale na 99 procent podáme s obhájcem stížnost,“ dodal Kohout. Chce napadnout údajné procesní pochybení soudu, protože jeho obhájce prý nebyl u úterního jednání přítomen.

Kohout v posledních týdnech na Šluknovsku organizoval několik demonstrací namířených proti Romům sestěhovaným do ubytoven ve Varnsdorfu nebo v Rumburku. Některé pokusy demonstrantů dostat se k romským ubytovnám skončily střety s policií.

Kohout je známý hlavně kvůli sérii mystifikací a podvodů. Začínal jako člen mladých sociálních demokratů, jménem poslance Jana Kavana (ČSSD) si pak v roce 2002 objednával lety do zahraničí. Na jeho podvody se přišlo, až když se pokoušel letět soukromým letadlem na Srí Lanku. Letadlo nedostalo povolení k přeletu nad Indií, přistálo na Kypru a poté, co byl falešný let odhalen, se vrátilo do Prahy. Za to byl v roce 2006 pravomocně odsouzen k podmíněnému trestu 28 měsíců se zkušební dobou na pět let.