Srb přechovával výbušniny a stovky nábojů

Praha - Policie obvinila srbského občana žijícího v Plzni z nedovoleného přechovávání a prodeje velkého množství výbušnin, zbraní a nábojů. Detektivové případ vyšetřovali od dubna, v říjnu muže zadrželi. Devětapadesátiletý cizinec je ve vazbě, hrozí mu až osm let odnětí svobody.

Podle mluvčího Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu Pavla Hantáka policie v dubnu dostala informace o tom, že neznámý člověk nabízí větší množství plastických trhavin spolu s rozbuškami a dalším pyrotechnickým materiálem: „Detektivové si byli vědomi, že hrozí zneužití tohoto zboží k nejzávažnější trestné činnosti, životy lidí by navíc mohla ohrozit i neodborná manipulace s touto pyrotechnikou.“

Když byl jako prodejce odhalen cizinec žijící v Plzni, předstírali policisté zájem o jeho zboží a v červnu od něj nakoupili asi pět kilogramů trhaviny TNT, 2,5 kilogramu semtexu i s rozbuškami, dva samopaly se sklopnými pažbami bez výrobního čísla a náboje odpovídající ráže.

Srb byl zadržen na začátku října v Rokycanech, prohlídka jeho bytu i dalších prostor odhalila stovky nábojů různého druhu i ráže. „Kromě jiného bylo například zajištěno cca 700 kusů střeliva do odstřelovacích zbraní, používaných speciálními policejními a armádními zásahovými jednotkami,“ sdělil Hanták.